| TheAvenger a întrebat:

Cum se joacă barbut? Care-mi explica si mie toate detaliile?

9 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Nu-i asculta nu se joaca asa barbut. Se stabileste o suma de bani pe care jucam. Se poate juca la "ce vine", la mare, mica sau dubla. La "mai mare" si "mai mica" se aduna suma de pe zaruri si se stabileste castigatorul(11 castiga si la mai mare si la mai mica adica bate si 66 la mare). La dubla se joaca pana cand cineva da dubla (22 33 66 - 11 este intotdeauna castigator bate pe 66 ). La ce vine 11 22 44 12 sunt pierzatoare direct 33 55 66 65 sunt castigatoare direct, restul se repeta. Se poate juca si fata spate dar e mai complicat, la ce vine de 2 ori, si se poate pune "braila" poti paria chiar daca nu joci pe unul din cei care joaca(un fel de sidepot).

| GAdNuRi a răspuns (pentru valentino52):

Exact asa se joaca bv pentru explicatie

| Bellatores a răspuns:

Barbutul este un joc care se joaca cu zaruri, care da numarul mai mare ala castiga

| TheAvenger explică (pentru Bellatores):

Fără cărți de joc? și cum se ia banii?

| Bellatores a răspuns (pentru TheAvenger):

Fara carti de joc, se face o tabela, sa ii zicem asa. Acolo scrii numele tau si al prietenilor. Apoi pariati pe o suma de bani, sa zicem 50 de lei, si care are scorul cel mai mare ia banii, scorul facundu-se dupa mai multe runde (dati de mai multe ori cu zarul). Intelegi?

| DnBSniper a răspuns (pentru TheAvenger):

Deci...

Noi doi pariem pe 2 lei.

Dam cu zarul, cine da cel mai mare zar, castiga banii.

| DnBSniper a răspuns:

E simplu, se joaca cu un zar sau doua. Cine da scorul mai mare la zar castiga.

| TataLeu a răspuns:

Valentino a raspuns cel mai aproape de adevar. Ceilalti ti au spus despre "mai mare". Barbut adevarat stiu sa joace anumite tipur de tigani. Sunt total diferite regulile 65 e pereche mare si daca nu ma insel 33 e castigator direct. Poti juca la fata spate, mai mica, mai mare,"Braila". Barbut e un fel de ruleta ruseasca, pot paria si cei din afara pe unul dintre cei care dau cu zarul dar si cei care dau cu zarul. Majoritatea zic barbut la "mai mare" dar e total gresit. Funda?