| lovet1coolgirl a întrebat:

Cum se joaca golful? regulament, plzz dau fundita

Răspuns Câştigător
| XtmCamiii a răspuns:

Jocul de golf presupune lovirea mingii cu o crosa dintr-o zona denumita "teeing ground", peste portiunile de verde si de nisip, catre o a doua zona denumita "putting green", in care este amplasata o gaura cu un steag (o cupa).

Obiectivul jocului este completarea traseului, jucand mingea de la teeing ground pana in gaura din putting green, din cat mai putine lovituri posibile. O "runda de golf" standard presupune jucarea a 18 cupe.

Practic sunt doua forme de joc:
Match play - in care castigatorul este determinat de numarul cupelor (gaurilor) castigate si pierdute;
Stroke play - in care castigorul este determinat prin numarul total de lovituri necesare completarii rundei.
PRINCIPII FUNDAMENTALE

Exista trei principii fundamentale cu privire la jocul de golf:

1. Joaca pe teren asa cum este.

2. Joaca mingea asa cum o gasesti.

3. Daca nu poti face nici una nici alta, atunci trebuie sa faci ce este corect. Pentru a face ce este corect trebuie sa cunosti Regulile jocului de Golf.

ETICHETA IN JOCUL DE GOLF

Eticheta acopera Curtoazia si Prioritatea pe Teren, dar si Grija fata de Teren. Urmatoarele nu sunt Reguli la propriu, dar reprezinta o parte importanta din joc.

1. Nu te misca, nu vorbi si nu sta aproape de un jucator care golf ballse pregateste sa loveasca mingea;
2. Nu juca pana cand grupul dinaintea ta nu a terminat de jucat;
3. Intotdeauna joaca fara intarziere. Paraseste zona "puttin green" imediat ce ultimul jucator din grup a nimerit cupa;
4. Permite grupurilor mai rapide sa joace traseul fara intrerupere daca grupul tau e mai lent;
5. Repara gaurile create cu crosa (cu peticul original sau mixtura de nisip cu seminte de gazon). Indreapta urmele lasate de incaltaminte;
6. Nu pasi pe traiectoria mingii daca un jucator se pregateste sa loveasca;
7. Nu lasa crosele sa cada pe putting green;
8. Inlocuieste steagul cu grija.

funda?

5 răspunsuri:
| Tobiii a răspuns:

Http://golf-romania.ro/regulament/termeni-golf gasesti aici cam tot ce vrei...nu poti sa inveti asa golf(sa scrie cineva cum sa ti crosa sau altele). Ori te uiti pe youtube la tutoriale ori iei niste lectii :D

| mrbela a răspuns:

Gasesti toate detaliile, inclusiv un regulament complet pe http://www.igolf.ro