| YangMin a întrebat:

Cum se numea otrava cu care s-a otravit/a fost otravit Napoleon Bonaparte?

Răspuns Câştigător
| Atlanthenian a răspuns:

Otrava presupusa folosita asupra lui ar fi arsenicul.
Intoxicatia cu arsenic a fost probata, din cate stiu, prin analizarea compozitiei unor fire de par. Prezenta arsenicului explica si faptul ca, la vreo 20 de ani de la moarte, cand a fost deshumat pentru a fi adus in franta, corpul a fost gasit intr-o stare destul de buna de conservare.
Mai nou, unii sustin ca din cauza unei insuficiente renale a murit.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se spune că a fost arsenic, chiar o autopsie a scos la iveală un cancer la stomac.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent ipoteza cea mai probabila si acceptata de cei mai multi cercetatori este ca Napoleon Bonaparte a fost otravit lent cu arsenic. Numai bine!

| W4rK0 a răspuns:

Cauta pe google

| HabarNuStiu a răspuns:

Arsenic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu arsenicbig grin