| katilina a întrebat:

Daca ii tai pisicii mele ghearele, o va durea?

11 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

O va durea nu inkerka s i le tai pentru ca s poate dupa aia s nu ii mai greasca ghearele sh d pinde d varsta daca ar peste 1 an nu i le taia k s poate s nu i le mai creasca si nu s va mai putea catara sh poate sai curga sange

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, dar cu le taia prea scurt.

| borsec a răspuns:

Nu o vor durea dar apoi va cauta sa si le-a scuta iar, deci risti mult.

| pisi dy a răspuns:

Nu i le taia "din carne". dar mai bine ii cumperi de la pet shop un sisal sau ii pui o scandurica fixata bine de ceva ca sa nu-si ascuta gherutele pe canapea...

| Zoombe3 a răspuns:

Chiar este indicat sa i le tai, dar nu pre adanc, usor si cu grija numai varfurile exfoliate. Daca nu vrei sa risti, in cearca la un pet salon.

| sergiu2525 a răspuns:

Ba da! pentru ca ghearele sunt vascularizate. daca chiar vrei poti sa i le tocesti putin cu o caramida sau altceva.

| rosuv a răspuns:

Consider ca doar un veterinar poate sa faca asta corespunzator.

| Ella_6365 a răspuns:

Trebuie sa le tai undeva unde este lumina, si milimetric! 1 milimetru stiu ca se taie, sau unde vezi ca incep vasele de sange, acolo te opresti sa mai tai, ca o sa-i dea sange. dar mai bine le lasi asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. poti sa le rai de la genunchi. da cu grija.sa nu o afecteze psihic. ajunge de rasul soarecilor.si are si ea orgoliul ei.

| idanna a răspuns:

Am vazut la TV cum taia unghiile la pisici la ...salon special pentru asa ceva...Incearca acolo...

| crisstina_6688 a răspuns:

Buna!
Da logic ca o va durea...in plus ele cu ghearele si dintii se apara de alti motani sau de alte pisici... fa ce vrei dar sfatul meu este sa nu ii tai ghearele