| VizitiuBianca a întrebat:

De ce culoarea ceromei la un peruș mascul este maro închis și începe să devină alba?

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Culoarea cere la perusi masculi este un indicator al starii de sanatate si al maturitatii sexuale. La masculii tineri, cerea (zona moale de piele situata deasupra ciocului, unde se deschid narile) este de obicei de un albastru intens. Schimbarile de culoare ale cerei pot indica unele afectiuni medicale sau chiar stari fiziologice (normale). Exemple:
- MATURITATE SEXUALA: la masculii tineri este mai putin intens colorata, iar pe masura ce ajung la maturitate, aceasta devine albastru intens.
- STAREA DE SANATATE: o infectie locala fungica (ciuperca) sau bacteriana (bacterie) ar putea schimba culoarea cerei. De asemenea si unele dezechilibre hormonale ar putea influenta culoarea.
- VARSTA: media de viata a perusilor este undeva la 8 ani (unii spun pot ajunge chiar si la 15 ani cu ingrijire corespunzatoare).

In cadrul unei vizite la veterinar se iau si alte lucruri in evidenta pentru a putea pune un diagnostic, precum: apetitul (cum si cat mananca), nivelul de activitate, penajul sau orice alte modificari de comportament si aspect. De aceea varianta cea mai buna este sa mergi la veterinar pentru a rezolva eventuala problema medicala a perusului tau. Cu stima!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu avem idee, mergi la un medic veterinar care consulă papagali si intrebi acolo.

| Xan77 a răspuns:

Da copy si paste la comentariul tau pe engleza folosind google translate, primul link de pe quora te-ar putea ajuta.