| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii in general iubesc mai mult cainii decat pisicile?
In general lumea alege cainele intre caine si pisica! Oare de ce?

Pisica e mai draguta, pufoasa, iubitoare, are nevoie de atentie, vrea sa fie rasfatata, dar e si vicleana si rea cand este cazut!
Fata de caine care este mereu rau, latra, musca... poate unii st draguti si iubitori, dar nu toti!

12 răspunsuri:
| Ancutsa a răspuns:

Buna, Deea!
Sincer, eu iubesc mai mult cateii pentru ca poti iesi cu ei la plimbare, in schimb cu o pisica nu, ea sta doar in casa sa manance si doarme toata ziua.
Pisicile lasa mult par in casa decat un caine ( asa cred ). Un caine te intelege mai mult cand ii spui ceva, e mai afectuos, mai bland, dar asta depinde cum il cresti.
As gasi multe, dar nu conteaza asta, mie-mi plac toate :*.

O seara frumoasa!

| smile20000 a răspuns:

Lumea alege cainele deoarece cainele este iubitor si-ar da si viata pentru stapan. insa pisicile te-ar lasa imediat daca alt cineva i-ar da mai mult lux.

| Ruxii1234 a răspuns:

Vorba aceea "cainele este cel mai bun prieten al omului", si asa si este. Pe un caine te poti baza la nevoie, te apara, poti sa-l mangai, poti sa-l certi fiindca el te va iubi mereu indiferent de ce ii faci cainele este loial, inteligent si ascultator daca stii sa il educi. Nu zic ca pisicile nu sunt inteligente, si eu am avut un moatanel dar mi l-au dat din cauza ca isi facea nevoile in casa si lasa f. mult par, dar eu tot il iubesc.
Si eu as alege tot un caine big grin din cauza la ce am spus mai sus. Si pisicile sunt dragute dar sunt prea viclene si vor mereu sa fie in centrul atentiei, NU am zis ca nu imi plac.
Fiecare cu preferintele lui. :*

| Yppy a răspuns:

Si eu ma tot intreb. Cainele poate sa te muste chiar daca i-ai fost stapan ani buni, s-a mai intamplat. Iar pisica este mult mai igienica, curatandu-se singura, si facandu-si treburile, dupa un timp, acolo unde o obisnuiesti. Chiar nu as suporta sa imi latre cainele toata ziua in casa.

| Daiana90 a răspuns:

Simplu,pentru ca pisicile sunt sirete,viclene,cand te uiti la ele parca vezi fetele alea nesuferite care se folosesc de dragalosenia lor pentru a cuceri un baiat,care dintr-o privire te omoara.ce beneficii iti aduc tie pisicile? ca se freaca de tine ca sa le dai de mancare si dupa aia cand sa le iei in brate, daca nu au nevoie de nimic te zgarie si fug, nu le place.se folosesc, ca femeile de aia bogati. ceva de genu.cainii nu...ei sunt devotati,si-ar da viata pentru stapan, te apara, aduc multe beneficii.au o privire calda, nu iti fac niciun rau sunt perfecti:X

| Last13Lucky a răspuns:

Cainele poate sa te apere de un hot daca esti singur acasa unii caini isi dau si viata pentru stapanii lor, dar pisicile te apara doar de sobolani si la fel de pufosi, la fel de multa nevoie de atentie ca si pisica au nevoie cainii

| Anddreee a răspuns:

Chiar daca nu sunt toti cainii iubitori, o persoana cand alege cainele intre caine si pisica normal ca nu se refera la cei care musca, si eu as alege cainele, nu stiu dar parca e mai apropiat omului, pisica sta mereu si doarme si vine la mancat si somn, rar una care se mai joaca cu tine, cainele e altfel, sa vezi filmu` "Hachiko: A Dog's Story", superblove struck, o pisica nu ar face asa ceva. sau multe altele, cainele e mai apropiat (si revin la ce`am spus: ce`i care nu musca sau sunt rai )

| robotzifan a răspuns:

Pai eu zic asa si tati la fel:pisicile sunt viclene rele,si doar unele sunt cum zici tu,in general ele daca le dai mancare tot pana al urma de zgarie, musca, etc sincer asta e parerea mea nu vr sa te jignescwinking

| MinniePearl a răspuns:

Stii vorbele alea? Cainele zice :"Da-i Doamne stapanului meu sanatate sa ma hraneasca si pe mine" dar pisica zice "Lasa Doamne sa ma hraneasca pe mine si dupa aia pe el" si sunt adevarate! Cainii mereu iti vor fi devodati si protectori pe cand pisica atunci cand nu ii dai ceva te zgarie! De ce oamenii aleg cainii? Cainii sunt cei mai buni prieteni ai omului si nu conteaza atunci cand de exemplu nu ii dai cainelui din ce mananci tu si tot se roaga de tine te iarta si se gandeste ca e destul ca ii da sa manance bobite. Pisica mea cand nu ii dau ce vrea, ma zgarie

| AllDayAllNight a răspuns:

Mie imi plac pisicutzelee.:XlLe adorr.:X:X:X

| Flynn2001 a răspuns:

Prefer pisicile. Am avut o potaie enervanta odata, un labrador. A trebuit sa il tin in apartament si mi-a distrus casa! Si nu imi lasa in pace pisica de 14 ani. Iar toata lumea iubeste scarbosii aia de bichoni sau pudeli.

| tufy a răspuns:

Da.uite vezi nici tu nu zici tot adevarul.Sunt si foarte multe pisici rele care nu te lasa sa le atingi sau te joci un pic cu ele si imediat te zgarie sau musca.Si majoritatea cainilor musca doar in joaca (foarte incet) am avut o groaza de caini si am avut si 2 pisici aman2 la fel.foarte rele le-am dat ca nu avea rost sa stau mereu cu zgarieturi.