| Februar30 a întrebat:

De ce sunt ciorile asa nenorocite? Odata am vazut-o pe una cum ataca un motanel... erau sus pe un acoperis si n-am putut sa intervin. Si ala prost nu stia cum sa scape de ea. Daca ii dadea o gheara peste cioc o aranja. Pana la urma au abandonat amandoi si a fost remiza.
Voi nu credeti ca-s nenorocite ciorile astea? Adica ce avea cu bietul motanel?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu sunt nenorocite, ba chiar sunt foarte "inteligente".
Inteleg acum ca iti pare rau de motan, dar... lantul trofic.
De antilopele sfasiate de vii de catre lei, prin Africa, nu iti pare rau? Alea care inca mai clipesc pana cand un sfert din ele este mancat? :/

Si la fel pentru mai multe alte animale, insecte si chiar plante.

Fiecare vietate de pe pamant are rostul ei, undeva in lantul trofic (ca paianjenii de exempluwinking ) Pe langa asta, ciorile sunt protejate de lege, pentru ca scapa lumea de o parte din insectele daunatoare, mananca tot felul de hoituri si din cate am citit acum, in cuiburile lor se adapostesc si alte pasari.

Daca o specie ar disparea... lumea ar avea de suferit intr-un viitor indepartat.

Numai bine! ^_^

13 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

De ce ești rasist/rasistă! "Este minorități și are drepturi" (citatul e din filmul "Senatorul melcilor")
hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Not cul man. Se zice "rom".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu ce zici aici, dar de alea din trending se pare că nu mai scăpăm, ce e mai grav e că și românii sau tiganizat dpmdv romanii și țiganii = nații infecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motănelul erai tu?

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| Februar30 explică (pentru DoarBogdan):

Inteleg... lantul trofic imi provoaca multa tristete. La fel si rasismul de pe pagina asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Februar30):

Da... asa functioneaza lumea. Sau mai bine zis, si asa functioneaza. Lumea vorbeste, nu trebuie sa judecam happy

Legat de lume, trebuie sa privesti partea frumoasa a lucrurilor big grin

| Februar30 explică:

Cat rasism. Poate sunt si persoane de culoare pe siteul asta, care nu au atacat in viata lor un motan si acum se simt prost.

| iuliaOK a răspuns:

Ciorile nu-s nenorocite. Cică ciorile-s cele mai inteligente păsări

| aXy99 a răspuns:

La ce fel de ciori te referi? Sunt mai multe specii.

| T0T a răspuns:

Și motanii atacă păsări. Ciorile sunt unele dintre cele mai inteligente animale, apropo.

| KangalTurcesc a răspuns:

Pentru că în primul rând sunt carnivore, sau omnivore. Si probabil preventiv, atacă pisica, ca nu cumva pisica să ii mănânce puii ciorii...

| Februar30 explică (pentru KangalTurcesc):

Posibil sa fi fost si asta ce zici tu happy ca pisica voia sa se catere intr-un copac