| cnvv a întrebat:

De ce unor catei li se taie coada? E ceva medical, sau pur si simplu arata mai "cute"?

9 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Totul pleaca de la vechea indeletnicire a vanatorii. Cainele folosit la asta nu este un avantaj daca da vesel si nerabdator din coada prin tufisuri facand galagie si speriind prada. Atunci era chestie de -mananci sau faci foame. Acum lucrul asta care inseamna o suferinta nenecesara si absolut inutila a cainelui o mai practica doar retardatii care o au mica in pantaloni. Mutilarile animalelor sunt si interzise prin lege.

| Mihaelablabla a răspuns:

Pentru a fi conform "rasei". Natural nu au cum sa ii aduca la o coada scurta. Din aceasta cauza se cupeaza si urechile, desi ma bucur ca la aceste lucruri se renunta pe zi ce trece.

| NoFeelings a răspuns:

Acești oameni, care i-au o asemenea decizie, cred că, câinii lor arata mult mai fioroși decât atunci când îi lasă cu coada înzestrată de Dumnezeu.

| TCosminn a răspuns:

Auzi si tu, tai coada la caine ca sa arate mai "cute".

| Rocsid a răspuns:

La fel cum a precizat popescu eugen in cazul cainilor de vanatoare si mai sunt si cazuri medicale. cand pentru a nu face septicemie se taie coada.

| DeeDee817 a răspuns:

Li se taie coada de mici ca sa fie rai cand cresc

| xCeline a răspuns:

Nu e nici o chestie medicala... asa trebuie sa arate rasa respectiva

| IoanaDarkness666 a răspuns:

La caini li se taie coada pentru ca sunt niste oameni imbecili care nu gandesc...