| hamham_1461 a întrebat:

De la cevarsta se dreseaza un caine sau de la cate luni? funda

Răspuns Câştigător
| Maria46854213 a răspuns:

Cainele meu vineri a terminat dresajul deci sigur te pot ajutahappy.
De la 4 luni incep plimbarile, si sa invete sa mearga la pas adica labuta din fata dreapta langa piciorul tau stang.De la 6 luni invata sezi, culcat, asteapta, aici si liber [da laba il poti invata tu; ti palma inspre caine si iti da labuta]. Si comezile astea le invata pana la 1 an. Daca tu dupa ce a terminat dresajul nu mai repeti cu el comenzile acesta va uitahappy.
Sper ca ai inteles. Daca mai vrei sa stii ceva lasa-mi pe privat mesajhappy si iti raspund cu placerehappy

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dresajul la caine il incepi la 6 luni, cand deja incepe, sa faca pipi afara si nu in casa, este ca si copilul, care la 6 ani poate merge la scoala, atentie la ce dresor il dai, la dresaj trebuie sa participi si tu, ca sa stii ce sa-i ceri cainelui si mai ales nu-l dresa prin infometare...

| Siracuzia a răspuns:

De mic pui, cand devine adult cu greu il dresezi

| Barbie331 a răspuns:

Daca vrei sa prinda repede trebuie inceput de la o luna doua, nu mai mult. Sa iti dresezi foarte bine cainele, chiar si in parc, in gradina, in fata blocului, in casa sau oriunde, pentru ca acesta sa invete sa te asculte oriunde. Eu zic sa il dresezi tu pentru ca dai foarte multi bani si s-ar putea sa invete de frica tot ce ii zice dresorul. Asa il dresezi tu, cauti pe internet sfaturi despre dresaj, si o sa va intelegeti si foarte bine impreuna! Fundita?

| CatalinGeorge a răspuns:

Ca sa fie dresat calumea si sa stiu ff multe, ar trebui sal dresezi de cand e pui, desi costa mai mult, dar cand o sa fie mare o sa fie un caine fff destept care o sa faca tot cei zici tu! funda plss?

| deeastar a răspuns:

Nu ai spus ce rasa daca e rotwiller de la 8 luni
-(labrador)6 saptamana. daca vrei dresaj profesional 6 luni
-(bichon)6 luni
-

| getytosa_6287 a răspuns:

Pai aproximativ la 5 luni jumate 6 luni.

| Rose2000 a răspuns:

Dresajul poate incepe de la 2 luni. Daca abia ai luat catelul lasa-l sa se acomodeze cu noua lui familie.
Catelul meu deja a invatat sa stea si are 2 luni si 1 saptamana.
Poti prin a incepe sa ii dai comenzi usoare cum ar fi :sezi, culcat, vino.

| Balan_Valentina_1986 a răspuns:

De la 1 luna și o săptămână poți începe să l strigi pe nume și te v a urma (rottweiler), de la 1 luna își.v a ști numele dacă ești doar tu cu el și familia (fara mama lui și frați ), vei observa că își cunoaște numele, tot de la o luna poți începe să.i ponderezi mușcătura sa faci aaaauu să-și și să nu te mai joci cu el 30 secunde, așa înțeleg ei că au întrecut măsura când este vorba de joaca, tot de la.o luna îl poți învăța să facă nevoile afara, este nevoie sa fi cu ochii pe el câteva zile sa îl scoți din casa ( dacă stai la casa, la.blox este mai complicat ) imediat cum vezi că schelacaie,și să îi spui hai sa faci pipi,așa înțelege cuvinte și sensul lor,nu folosiți cuvinte diferite,mereu același, pipi sau hai afara,depinde cum vrei sa înțeleagă el, dacă a făcut în casă spui; nu este voie! și iei o cârpă și spirt și ștergi, o sa observe că i ai îndepărtat mirosul de urină și o să se prindă de faza că nu are voie, nu folosiți agresiunea fizica, o sa i stricați comportamentul și o să vă considere superior (alfa).iar el ( omega) dacă se întâmplă asta o sa aveți un câine care ii este frica și de umbra lui și nu va mai apara, lăsați l sa fie.la același nivel cu dumneavoastră în familie, să creadă că are putere să vă apere, indicat pentru rottweiler este sa ii faci de.mic o.cunostinta.cu alți câini și pisici și oamenii,prietenii tai, lumea din afara curții tale, de ce? Pt că sunt foarte protectori cu familia și mai târziu nu mai ai șanse să l faci sa nu sară la ei din dorința de a apăra casă și teritoriul, sunt foarte protectori cu asta in special masculii, scoate l din casa des și de motiv să nu crească curios și când intră cineva sa nu ți fuga pe poarta in loc sa apere curtea, din curiozitate o să facă asta și nu ai vrea! Plimba l de mic și arată i de mic ce este după poartă să nu crească curios! Succes