| nononono1111111111 a întrebat:

Doamne m-am indragostit de bichonii havanezi! Poate cineva sa-mi spuna detalii despre ei? P. S. fundita!

Răspuns Câştigător
| TraficantaDeVisee a răspuns:

Uite aici mai multe informatii despre ei :
» Infatisarea rasei Bichon Havanez
Inaltime masculi: 28- 32 cmfemele: 28 - 32 cm
Greutate masculi: 4 - 6 kg
femele: 4 - 6 kg
Culoare crem deschis sau inchis; gri sau alb cu pete din aceste culori; culoare havanei, alb curat.

» Descrierea rasei Bichon Havanez
Cainii din rasa Bichon Havanez au ochii destul de mari, de preferinta negri, usor migdalati, sunt foarte expresivi; urechile ascutite atarna pe langa cap formand un fald usor, putin ridicat. Trupul este mult mai lung decat inalt, pieptul adanc, spatele drept. Coada este ridicata, purtata in forma de crosa, garnisita cu par lung, matasos.

Picioarele sunt drepte si uscate, labele destul de alungite. Parul neted, potrivit de moale, se prezinta in smocuri care tind sa se uneasca la extremitati.

Bichonii havanezi se deschis la culoare odata cu inaintarea in varsta.

Bichon-ul Havanez este un excelent caine de apartament si insotire.
» Istoricul rasei Bichon Havanez
Nu este prea raspandit. Asupra originii sale nu se stie prea mult. Se presupune ca, cu mult timp in urma, cativa tarani au adus in Argentina caini de rasa boloneza care, incrucisati cu un mic Caniche, au dat nastere unui nou tip de bichon. Ajuns in Cuba, sub dominatia spaniola, acesta a luat numele de havanez. O alta ipoteza este ca Bichonul Havanez ar proveni dintr-un maltez adus in Antile de spanioli. In anumite tari, Bichonul Havanez este numit "Caine de matase din Havana".
» Alte informatii despre Bichon Havanez
Temperament
Este un caine inteligent, vioi, gratios, atasat si credincios. Este cel mai popular caine din Havana.
Sper ca te-am ajutat fundita puppy dog eyes?

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Uite aici informatii. e un site in engleza http://www.seefido.com/dog-breeds/html/havana_bichon__.htm traduci tu cu google translate sau cu altceva! o zi buna sa ai!

| TraficantaDeVisee a răspuns:

» Infatisarea rasei Bichon Havanez
Inaltime masculi: 28- 32 cmfemele: 28 - 32 cm
Greutate masculi: 4 - 6 kg
femele: 4 - 6 kg
Culoare crem deschis sau inchis; gri sau alb cu pete din aceste culori; culoare havanei, alb curat.

» Descrierea rasei Bichon Havanez
Cainii din rasa Bichon Havanez au ochii destul de mari, de preferinta negri, usor migdalati, sunt foarte expresivi; urechile ascutite atarna pe langa cap formand un fald usor, putin ridicat. Trupul este mult mai lung decat inalt, pieptul adanc, spatele drept. Coada este ridicata, purtata in forma de crosa, garnisita cu par lung, matasos.

Picioarele sunt drepte si uscate, labele destul de alungite. Parul neted, potrivit de moale, se prezinta in smocuri care tind sa se uneasca la extremitati.

Bichonii havanezi se deschis la culoare odata cu inaintarea in varsta.

Bichon-ul Havanez este un excelent caine de apartament si insotire.
» Istoricul rasei Bichon Havanez
Nu este prea raspandit. Asupra originii sale nu se stie prea mult. Se presupune ca, cu mult timp in urma, cativa tarani au adus in Argentina caini de rasa boloneza care, incrucisati cu un mic Caniche, au dat nastere unui nou tip de bichon. Ajuns in Cuba, sub dominatia spaniola, acesta a luat numele de havanez. O alta ipoteza este ca Bichonul Havanez ar proveni dintr-un maltez adus in Antile de spanioli. In anumite tari, Bichonul Havanez este numit "Caine de matase din Havana".
» Alte informatii despre Bichon Havanez
Temperament
Este un caine inteligent, vioi, gratios, atasat si credincios. Este cel mai popular caine din Havana.

Sper ca te-am ajutat funda?

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Scz ca am scris de 2 ori