| hamham_1461 a întrebat:

Doresc si eu sa aflu ceva! de ce oamenii urasc cainii? de ce le dau mai multa importanta copiilor? sunt unii copii pe care ii cresti si cand cresc te omoara in casa pe cand un caine iti este recunoscator(mai ales un maidanez, sau unul salvt de pe strada)oamenii ii ajuta pe cei care au probleme. dar la bietele animale care zac in frig ani la rand in ploi si mai stiu eu ce fel de iernii grele de ingheata? pe ei nu ii ajuta nimeni.lumea scapa de ei chemand hinghieri si acolo ii lasa fara sa se gandeasca cat rau le-au facut. ei nu dau doi bani pe un caine. el iti este recunoscator are respect iubire si mandrie ca are un stapan bun si iubitor. cei maidanezi sunt recunoscatori ca au unde sa stea si ei sa nu mai indure frigul de afara, ca au pe cine apara si iubi! daca va spun cati catei sunt la lamotesti acolo pe alee si mici si mari aproape toti sunt blanzi dar nu toti deoarece oameniii au fost rai cu ei si le-au omorat parintii s-au le-au batjocorit fratii si surorile au fost goniti si dati de o parte de societate. vreau si eu sa tiu de ce oamenii ii exclud pe ei sunt niste suflete care mor de foame i mananca din gunoie pentru ca nimeni nu ii hraneste sau ii iubeste.acelasi lucru si cu pisiciledar, ele se pot adapta! cainele ar trebuie sa ii fie prieten nu dusman omului! nu pot sa cred cand aud pe strada ca se bucura ca ii eutanasiaza.de ce sa te bucuri cand fiinta moare? sa ii multumim lui DUMNEZEU ca nu suntem noi in locul lor, si chiar daca ar fi fost invers cred ca ei ar fi avut suflet.si mila pentru noi. un caine stie cum sa te inveseleasca cand esti trist el simte starea sufleteasca. voi ce credeti/spuneti-va parerea!

Răspuns Câştigător
| TrendyHedgehog a răspuns:

Si eu iubesc mult de tot cateii si toate animalele dar unii oamenii de ex. care eu crescut la tara cred ca nu aduc nicio contributie ei cred ca animalul e facut sa produca lapte oua carne etc. Dar nu ai cum sa strangi toti cainii de pe strada.In legatura cu eutanasierea unii oamenii pur si simplu sunt prea egoisti ca sa se gandeasca prin ce trece bietul animal. Dar cateodata e mai bine sa fie eutanasiat decat sa sufere de o boala foarte grava asa macar il scapa de suferinta. Dar din fericire ma bucur ca exista oamenii care vin si le mai dau de mancare animalelor de pe strada e foarte bine ca se intampla asta.Parerea mea este ca ar trebui sa ii fim recunoscatori lui Dumnezeu ca ne-a creat dar noi ne batem joc de tot ce a lasat El pe Pamant. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.

9 răspunsuri:
| Deea a răspuns:

Si mie imi plac mult cainii dar totusi nu avem cum sa ii ingrijim pe toti...intradevar mai sunt oameni care le mai dau mancare si le duc haine pe care sa doarma iarna si unii chiar ii adopta dar nu putem avea grija de toti.trebuie sa ne gandim ca dumnezeu i-a facut si pe cei care stau pe strada cu un scop.

| Lalysuka a răspuns:

Eu, una iubesc animalele, deci daca as auzi doua cazuri ca a murit un om calcat de tren si un caine calcat de masina, mi-e mila de caine, in legatura cu cateii vagabonzi, eu sunt de parere ca daca iei un caine de pe strada il speli, ii dai sa manance, in cateva luni va fi un adevarat caine de rasa. Multi oameni nu iubesc cainii sau animalele in general pentru ca au purici, altii mai musca, sar la sacose etc. oricum eu iubesc animalele indiferent cat de rele, mizerabile ar fi. SALVATI ANIMALELE!

| scully a răspuns:

Un caine pe care il hranesti poate sa te si muste mai tarziu.
Tu cum te-ai simti daca parintii tai ar ingriji cainele mai mult decat pe tine, daca i-ar da lui mai multa atentie, daca l-ar considera pe el copilul lor in loc sa te considere pe tine?! Ei ar crede ca tu i-ai putea omori mai tarziu--cum ai spus si tu.
Nu ti-ar conveni.
Recunosc, iubesc animalele, in special cainii dar nu asa exagerat
papaaa happy

| Aiwendil a răspuns:

Normal ca oamenii dau mai multa importanta copiilor.Cum sa nu dea? Copii sunt viitorul, iar copii copiilor sunt si eu viitorul si tot asa. Fara copii rasa umana ar disparea.Adevarat exista oameni care se poarta urat cu cainii si pisicile, dar exista si persoane bune.Si animalele se descurca singure pe ploaie, vant si frig. Ele sunt adaptate la aceste conditii. Dar cand nu existau oameni si existau doar animalele nu stateau in frig, in ploaie? In plus un caine nu moare de foame.Am vazut multi caini vagabonzi care arata mai bine decat cei domestici.In plus atunci cand nu erau oamenii si erau doar animale si atunci cainii mureau, erau batuti, dar de catre animale.Acesta este instinctul de supravietuire.In plus un caine nu stie decat sa doarma, sa manance, sa se imperecheze, sa se joace si cam atat. Sper ca te-am lamurit...Si eu iubesc animalele, dar nu asa exegerat ca tine.In plus exista si caini rai.Pe mine m-a muscat unul vara acesta si am dat pe 5 vaccinuri 250 de lei.Destul de mult.
Bye!

| angelany a răspuns:

Omul nu valoreaza nimic. se uita la fiecare finta ca la o piatra, pe care vor sa o aruce. asta e ura omului. ei isi doresc un mediu de viata mai bun dar ei ce dau la schimb?
cu sigruranta Dumnezeu ne-a facut pentu ceva. ceva maret... dar noi nici macar nu meritam sa fim numiti oameni. mi-e rusine de ce a ajuns lumea asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ei sunt mai importanti dar si cateiii pot fii si sunt
faci sex?

| Shammal a răspuns:

80, nu poti generaliza, intreband "de ce oamenii urasc cainii?"; sunt oamenii printre care ma regasesc si eu care iubesc animalele, cainii in acest caz; dau mai multa importanta copiilor deoarece copilul este din tine, este cea ce esti si tu; si un caine o sa dea mai multa importanta catelusilor lui decat tie; este ceva normal ca fiecare in parte ca grija primara sa o avem fata de rasa noastra, fara sa agresam celelate rase ( in cazul de fata canina) ba chiar sa ne sprijinim reciproc

| RansleyGriswold a răspuns:

TU TE AUZI ZOOFILULE?
cum sa iti placa mai mult cainii decat oamenii?
tu trebuie sa fii expulzat sau eutanasiat ca cainii maidanezi!
cainii MAIDANEZI ne ataca si ne omoara!

| princesshope a răspuns:

Si eu iubes cfoarte mult cateidefapt ii ador am 2 unul l-am luat de pe strada. Imi plac toate animalele si sa stiii ca animalele sunt mai intelepte de exemplu am un motanel bonlav(ia intrat un os in gat dar i la scos doctorul )el nu poate manca dar tot iii ziceam Hai Miti te rog frumos mananca si bucata asta si el ma asculta. OAmeni sunt foarte rautaciosi chiar daca tu esti bun cu altii si le dai de toate tie nu-ti da nimeni nimic.in plus caini nu iti intorc niciodata spatele. Caini mei sunt foarte buni tot timpul cand ii strig vin la mine si sar cu labautele pe mine deoarece ei stiu ca eu ii iubesc si nu i-am batut niciodata.Chiar nu pot crede cum uni lovesc asa de rau animalele ce suflet au acele persoane oare nu le este mile nu le este frica de dumnezeu.Caini sunt cei mai buni prieteni si te iubesc foarte mult.

Cine are posibilitatea il rog sa citeasca din carte DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVANTA de emil Garleanu povestirea Grivei de la pag. 15 pana la pag. 17
Daca cititi o sa vedeti si acolo cum un caine ce era lovit de un hot in cap a murit dar a plecat departe de casa sa nu se supere stapanul.
DECE OMUL NU ARE ACELASI SUFLET CA CAINELE?