| 1234568807 a întrebat:

Credeti ca e bine ce s-a facut in privinta drepturilor animalelor, in special a cainilor maidanezi? De cele mai multe ori cainii maidanezi sunt cei care sar sa atace oamenii, iar dupa daca oamenii ii lovesc in legitima aparare, apar iubitorii de animale sa critice oamenii, daca tot iubesc asa mult cainii maidanezi, de ce nu ii iau la ei acasa? Stiu doar sa comenteze cand oamenii dau in caini, chiar daca de cele mai multe ori cainii ataca primii, in Olanda nu e niciun caine maidanez care ataca oamenii pe strada, in Romania ii lasa liberi si li se ofera niste drepturi inutile

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ma rog ce asa multe drepturi au cainii maidanezi?

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Drepturi care nu ar trebui sa le aibe, sau cel putin daca tin asa mult la cainii maidanezi, sa ii i-a la ei acasa sau sa le ofere adaposturi, dar ei ii lasa liberi sa atace oameni, copii, etc si dupa tot cei atacati sunt de vina ca au dat in ei

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Detaliaza aici drepturile te rog.

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Nu e destul de clar despre ce drepturi vorbesc? Drepturile impotriva lor prin legitima aparare, cainii sar sa atace si daca oamenii ii ranesc, tot ei sunt de vina

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Si iubitorii de animale ar trebui sa se mai abtina, ca daca cumva erai ei victimele maidanezilor sau persoane dragi lor, nu mai tineau asa mult partea cainilor

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Da un exemplu concret cand un caine maidanez a profitat de "drepturile" astea de tot scrii de ele. Eventual si legea pe baza caruia a profitat

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Ce nu intelegi omule ca maidanezii ataca primii dar dupa tot ei ies victimele pe motiv ca sunt animale si nu ai voie sa dai in ele desii este legitima aparare?

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Ai cazuri concrete? Sau doar frustrari?
Nu de alta, dar cazurile concrete de care am auzit eu au cam dus la moartea respectivilor cani, deci despre ce rahaturi vorbesti?

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Trebuie neaparat sa mor ca sa ma atace cainii?

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Te pot ataca si viu, nu e bai happy

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Ha, meriti un oscar pentru gluma asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Mai, daca e Legitima aparare, e legitima aparare si atat! Punct! Si in cazul legitimii aparare in ceea ce priveste atacul unui om, nu se considera ( neaparat) a fi violenta!
Dar tu pari ca ai o fobie fata de caini! Iar asta, poate spune multe!

Adica, in cazul unui om ( te-a atacat, te-ai aparat! l-ai omorat, din greseala! ), nu l-ai omorat"din greseala" cu 'enşpe mii de lovituri de cutit!
INTELEGI¿

| Drimmero a răspuns:

Si animalele au dreptul la viata iar cei care le chinuie pentru propria satisfactie morbida trebuie sanctionati, o gramada clipuri circula pe net in care oameni fara minte lovesc pisici/caini/cai lovesc pana lasa animalul fara suflare, mai ales ca o fac fara motiv, e degradant. Probabil drepturile animalelor sunt aplicate in cazurile astea in care ataci ca ultimul salbatic un animal care nu ti-a facut nimic, aia care omoara animalele din amuzament merita spanzurati!
Cat despre maidanezi...eu unul n-am auzit nimic in directia asta, mai mult ca sigur poti fi sanctionat daca esti prins ca omori cainii pe strada dar aici e cu dus-intors, de obicei maidanezii sunt foarte agresivi si in 99% din cazuri ataca primii mai ales pe persoanele nevinovate, inteleg ca poate si ei au traumele lor, sunt infometati dar de multe ori se intampla sa sara la gatul unor copii fara aparare si chiar sa-i omoare sau le faca rani destul de urate, trebuie gandite legile in asa fel incat sa protejezi mai mult viata umana ca pana la urma e mai importanta din punct de vedere economic, social. Am patit si eu de atatea ori sa fiu atacat degeaba pe strada de catre maidanezi, pe unii am fost nevoit sa-i trosnesc ca sa ma pot apara, daca nu-mi dai alta posibilitate si imi pui viata in pericol atunci voi actiona defensiv-agresiv, e mai bine sa planga ma-sa decat mama, vorba cantecului, pe altii i-am speriat ca sa-i fac sa ma lase, in alte cazuri am fugit ca sa-mi scap pielea, in alte cazuri am traversat strada...sunt situatii si situatii in care m-am aparat cum am putut. Nu sunt nici de acord cu uciderea lor pentru ca sunt si ei vietati care sunt victimele unui sistem de oameni nepasatori, dar pe de alta parte unii chiar sunt un pericol pe strazi si se pot intampla oricand tragedii in care un om isi poate pierde viata din cauza lor, ori il musca cainii, ori omul ala fuge pe sosea si da o masina peste el pentru ca se intampla si asta. Mai marii iubitori de animale ar trebui sa ia acasa din maidanezi si sa ii ingrijeasca, pe strada au viata grea si o pot face grea si altor oameni.

| 1234568807 explică (pentru Drimmero):

Exact, referitor la pisici, cai si alte animale nevinovate, si eu sunt de acord sa existe sanctiuni in privinta batjocorii si agresiunii in potriva lor, mai ales ca astfel de animale nu iti fac nimic, eu nu am mai auzit cazuri ca un om sa fie atacat de pisici sau de cai, caii cel putin daca nu ii deranjezi cu nimic, nici ei nu iti fac nimic, dar cainii maidanezi in cele mai multe cazuri ataca primii, se ajunge chiar si la moartea unor oameni, dar asta nu conteaza, important e ca sunt animale si au drepturi, this is Romania straight face

| Drimmero a răspuns (pentru 1234568807):

Sa stii ca mai periculosi sunt cainii de rasa care au stapan, de obicei sunt mult mai agresivi si mult mai imprevizibili, stapanii nu-ti pot garanta securitatea, multi idioti isi plimba cainii fara lesa si botnita printre oameni, am patit sa sara la mine caini cu stapanii langa ei.
Ai traume cu maidanezi? te-au muscat sau ce ai patit?

| 1234568807 explică (pentru Drimmero):

Mi s-a intamplat si mie sa fiu atacat de maidanezi, am fost si muscat, dar de fiecare data m-am aparat dadand in ei cu ce aveam sau ce gaseam, si in astfel de memoente daca mai si apare unu care sa imi zica ca au drepturi ''saracutii catei'', imi cam pierd cumpatu

| 1234568807 explică (pentru 1234568807):

Momente*

| Drimmero a răspuns (pentru 1234568807):

E drept ca unii ''iubitori'' de animale sunt foarte cretini si nu exceleaza in prea multa inteligenta, pun viata unui animal deasupra vietii omenesti, bubuie in ipocrizie. Evident ca in situatia in care viata ta e pusa in pericol actionezi, daca copilul lor ar fi omorat de un maidanez te asigur ca nu ar mai gandi ca ultimii cretini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Tot ceea ce ai spus tu aici E ADEVARAT!
Ai uitat insa sa spui ca " maidanezii" nu au fost dintodeauna maidanezi, unii s-au nascut pe maidane... altii au fost abandonati pe maidane! De care OAMENI! ( Oameni, care isi abandoneaza uneori proprii copii, pe maidane le reci - multi copii orfani au aceasta poveste " in cazierul lor "!

Trebuie sa existe SANCTIUNI GRAVE! pentru asfel de ' oameni'!
Adica, cum iei / adopti un animalut pentru ca cica e ' mic si dragut', iar cand nu mai e il abandonezi ca pe un gunoi, unde apuci? sad
Datorita unor asfel de " OAMENI " exista asfel de incidente, in care isi pierd viata alti oameni ( sau sanatatea), Nu datorita ' maidanezilor'!, ei nu au ajuns acolo din dorinta lor sau de placere! E o mare tragedie de ambele parti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Https://www.tpu.ro/......si-oameni/

https://www.tpu.ro/......-oameni_1/

Indiferent cat de mare va fi rata adoptiei, nu va putea acoperi... rata abandonului!
:(

Nu pot intelege CUM poti abandona un suflet pe care odata l-ai iubit?
...Un suflet care iti va purta mereu iubire? ( pentru mine, sufletul pereche :x )

https://youtu.be/mKF4d3ByQog

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Se spune ca NU exista caine violent pe lumea asta! ( gen pitbull, rotvailer, genul asta de rase), doar stapani Prosti! ...sau Lipsa! ( cazul de fata)

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu exageram totusi, cainele e un animal iar animalele nu au ratiune, oricat de "cute" ar parea un animal poate avea oricand un moment de turbare sa sara la gatul tau. Exista rase de caini care sunt recunoscute pentru agresivitatea lor, asta e gena lor, daca ar fi fost buni la suflet nu ar fi fost la mare cautare pentru a pazi stanele sau gospodariile.
Atunci cand un caine de rasa ataca un om copil sau un om care doar mergea linistit pe strada atunci e vina 100% a stapanului pentru ca idiotul a lasat cainele liber desi stia ce poate sa faca, insa cand un maidanez sau mai multi sar la un copil atunci nu poti sa dai vina pe toata rasa umana, pana mea...cainii sunt cele mai imprevizibile animale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

" Sa nu exageram totusi, cainele e un animal iar animalele nu au ratiune, oricat de "cute" ar parea un animal poate avea oricand un moment de turbare sa sara la gatul tau. "

AM ZIS EU CONTRARIUL¿

In plus OAMENII AU RATIUNE! TOTUSI, UNEORI, ( desi nu ii putem egala / subordona in DREPTURI animalelor ( in special CEL LA VIATA! ), Vezi tu, uneori sunt mai imprevizibili si viciosi decat insasi animalele! Exemple gasim destule in viata de zi cu zi, dar cu precadere in presa!

SI TOTUSI, AU RATIUNE! SI O FOLOSESC LA RECE!
( caci animalul actioneaza pe INSTINCT )

Ce voiam sa zic eu cu " stapanul prost ", e faptul ca in aproape 100 % din cazuri cainele total agresiv e " dresat " prin abuzuri.

Caz concret: la tara/ mediiul rural e o " moda" a taia coada cainilor, cica, pentru ai face mai agresivi! ( pe principiul: ce se doreste aia se indeplineste! )
Personal!, i-am spus unei asfel de persoane ( dorea sa faca asta! ) ca daca va taia coada vreunui caine ca acesta sa devina agresiv, PERSONAL! ii voi taia un deget, DOAR SA VAD DACA... DEVINE MAI DESTEPT! ( chestia e, ca puteam sa I le tai pe toate 10, tot nimic era! happy sad asa ca eu ar fi trebuit in orice caz sa renunt al schingiui sad

Exista rase de caini care sunt recunoscute pentru agresivitatea lor, asta e gena lor, daca ar fi fost buni la suflet nu ar fi fost la mare cautare pentru a pazi stanele sau gospodariile.

Acum gandeste-te daca aceste animale / acesti caini AU IN GENA LOR AGRESIVITATEA! MAI DAU SI PESTE UN STAPAN PROST DE BUBUIE! CAM CE S-AR PUTEA INTAMPLA?

Atunci cand un caine de rasa ataca un om copil sau un om care doar mergea linistit pe strada atunci e vina 100% a stapanului pentru ca idiotul a lasat cainele liber desi stia ce poate sa faca,

ADEVARAT! 100%

insa cand un maidanez sau mai multi sar la un copil atunci nu poti sa dai vina pe toata rasa umana, pana mea...cainii sunt cele mai imprevizibile animale.

Revin la Geneza... maidanezii nu s-au nascut Toti pe maidane ( unii da, s-au imperecheat happy, dar ce vreau sa spun e ca in proportie de 90% din acesti maidanezi... AU AVUT INITIAL STAPAN!
De ce nu-l mai au ¿
( cred ca e lesne de inteles, in majoritatea cazurilor! )

cainii sunt cele mai imprevizibile animale.

NU AM AFIRMAT NICIODATA CONTRARIUL!

De fapt, IN GRUP! nu doar cainii si lupii ataca, ci si oamenii! ( vezi bataile pe strada, prin cluburi, gastile de cartier, grupurile infractionale... SI OAMENII SUNT IMPREVIZIBILI! TOTAL IMPREVIZIBILI, UNEORI!

https://youtu.be/cx32xUtziAY

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Doar un SIMPLU si banal exemplu al imprevizibilitatii... oamenilor!

| Emma30555 a răspuns:

Mie mi se pare ca nu se aplica legile. Dacă ar da amenzi mari, dacă ar face pușcărie cei ce fac rău animalelor poate ca ar conta sau s ar diminua cazurile, eu sper ca aceste legi sa se aplice. Faptul ca un animal ataca este altceva, trebuie sa te aperi, dar legile trebuie sa exista fiindcă sunt mulți care neglijează sau fac rău animalelor.

| StrongHeart a răspuns:

In Olanda umbla gâștele de nebune prin parcuri si pe strazi si umplu strazile de rahati, nu mai pupati in pl toate popoarele meschine care nu ne ajuta sa evoluam.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Bai, ce ai nimerit-o aici. Fix Olanda nu ne lasa sa evoluam. In ordinea importantei, Olanda
-ne pune sa aruncam gunoiul langa cosul de gunoi
-olandezii ne forteaza sa parcam ca niste imbecili in orase.
-olandezii sunt de vina pentru salbaticii din traficul romanesc
-olandezii ne-au fortat sa votam 30 ani psd si ei au votat 12% cu aur
-olandezii dau spaga la judecatori si medici
-olandezii sunt de vina ca nu am reusit sa facem 1000 km de autostrada in 30 ani
-olandezii ne forteaza sa facem slujbe cu popii pentru ploaie in loc sa construim sisteme de irigatii
-olandezii ne invata sa dam banuti la popa sa ne cante frumos dar sa cumparam 1 tub de pasta de dinti la 3 ani
-olandezii ne invata sa nu ne spalam decat sambata
-olandezii sunt de vina pentru ca...
-olandezii sunt de vina pentru ca ...etc etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, tu esti la limita de jos a unui caine! In ceea ce priveste gandirea! ( reciteste cu atentie ce ai scris! si spune-mi apoi te rog ce ti se pare a fi in neregula la exprimarea ta, ok? )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce crezi tu ca exista caini maidanezi pe lumea asta?
Oare nu Oamenii sunt cei care ii abandoneaza pe maidane?
Dar ce zici tu de copiii aruncati la tomberon, la nastere?
Daca maica- ta te arunca la tomberon pe tine, CINE ERAI AZI SI IN CE CONDITII?
Poti sa-ti raspunzi, pentru tine - acestei intrebari?

| 1234568807 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu inteleg ce legatura are asta cu faptul ca cainii maidanezi agreseaza oameni pe strada, presupun ca nu ai patit asa ceva de in timp ce vorbesti aiurea, daca eu a-si fi fost abandonat de maicamea si atacam oamenii care imi ies in cale, ce ai fi spus, ca am fost abandonat si am un motiv?

| 1234568807 explică (pentru anonim_4396):

Ai copii? Esti tata sau o sa fi? Ce ai zice daca ai afla ca copilu tau a fost atacat de caini maidanezi, sau posibil si tu? Ai mai fi gandit chestiile pe care mi le spui mie acum? Eu zic ca nu, dar din astia ca tine care vorbesc aiurea ca nu sunt trecuti prin situatie se intalnesc mereu

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Atacata am fost si eu de caini, muscata... doar de doua ori ( nu grav, aveam cizme, dar totusi... )

Am mai spus si mai sus, " Oamenii " abandoneaza canii maidanezi, maidanezii nu se nasc maidanezi!
La fel precum acei copii abandonati de parinti pe fie - unde si crescuti de Stat fie- cum!

" daca eu a-si fi fost abandonat de maicamea si atacam oamenii care imi ies in cale, ce ai fi spus, ca am fost abandonat si am un motiv? "

NU! aveai un " motiv ", dar era o explicatie!

In plus tu esti OM! si ar trebui sa fi ramas Om in ciuda tuturor conditiilor neprielnice din orfelinate!
Dar cainii, sunt Animale! Creierul lor nu functioneaza /( echivaleaza ) pe cel al unui om!
Fii tu mai destept ca animalele, daca tot ti s-a dat minte mai multa!
Stapaneste-le sau ocolestele!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu am. Poate voi avea, poate nu...
Am fost personal atacata de caini ( majoritatea erau ai vecinilor, sau caini ciobanesti ( rase extrem de mari! ), chiar ti-am spus ca am fost muscata de doua ori... ( nu mortal, sau fata, ori alte zone periculoase )... am aceeasi parere!
Oamenii sunt de vina, nu animalele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/SOS3jBy3bl4

Daca esti OM! vei intelege cu usurinta Legatura intre Tot ce am scris eu aici... daca nu, mi-am pierdut doar timpul, incercand.

( dar tu esti ' nefiinta ' / Monstrul aici!, daca nu Constientizezi!)

Intrebari PERSONALE! de pe vechiul cont

https://www.tpu.ro/......si-oameni/

https://www.tpu.ro/......-oameni_1/

| 1234568807 explică (pentru anonim_4396):

Asa e, sunt un monstru o nefiinta, cum imi permit sa am plangeri la adresele altor oameni/animale, atat de nesufletist sunt, apreciez ca imi urmaresti si celelalte intrebari, fi la curent ca mai postez laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Pai, fa plangeri OAMENILOR! Adreseaza-te proprietarilor ( pentru cainii cu stapan) si primarului/ primariei pentru cei fara! De asemene poti face o sesizare protectie animalelor sau "hingerilor " ( cei care Strang animalele cu potential pericol / sau in pericol de pe strazi!

DOAR PE TINE TE ATACA? ACEI CAINI?

apreciez ca imi urmaresti si celelalte intrebari, fi la curent ca mai postez laughing

La.ce te referi ¿ Ce intrebari iti mai urmaresc?¿