| Alex773747728837474737363 a întrebat:

E buna mamaliga cu miere pentru pescuit la beldiță?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Pt aruncat așa la mișto printr-o balta cu apa stătătoare că să atragi peștii acolo sau daca și foarte multe undițe mulinete pripoane și chiar nu mai ai bacon afumat și somon fume
Atunci merge sa pui și mămăligă că să nu stea săculețul acela gol in balta

Pt că mămăligă se pune într-un fel de colivie pe fir că sa vina peștii in zona respectiva

Dar ea se dizolva in apa

Daca vrei sa nu se dizolve de când o faci trebuie sa pui in ea ceva plicuri de șarlotă praf finala pentru budinca de căpșuni eventual niste arpacași
De ce sa pui asta pentru că obține faina și asta ar face sa stea lipita mai multe ore mămăligă aia in apa nu sa se dezintegreze așa imediat.

Eu cred că peștii gusta apa așa că poți să pui tot felul de lucruri interesante apoi în amestecul acesta de bază de mămăligă cu praf de budinca și lapte in loc de apa la făcutul mămăligii aceleia

Aiar acum o ai că pe un suport și o frămânți in mână pui in ea puțină scorțișoară.

O alta bucățică o pui cu brânză dinaia împuțită rău cu mucegai albastru de la MegaImage costa 10 lei și arată că o felie cu mult mucegai neapărat albastru

Pe alta bucățică o lași așa cum este

Pe alta bucățică o pui cu bia de ardei
Pe alta cu piper roșu
Chimen enibahar turkmenic curi curcuma
Pe alta cu scorțișoară

Iei toate condimentele pe care le ai in casa cu tine.

Și faci experimente vezi la ce trage la ce nu trage

Daca nu a tras la ceva tii minte și arunci in balta.

Dar acest amestec de făină cu mămăligă este baza

Pt că daca pui doar mămăligă se dezlipește repede

Și contează foarte mult sa o faci că pe o plastilina adică sa o frămânți in mână

Eu as arunca și ceva oua de la paste făcute bucatele in locul in care dau eu la peste că sa vina pești multi

As arunca așa de cu seara cu mici cârnați totul făcut praf dacă cumva este balta
Și în locul respectiv sigur vor veni foarte multi pești.

Și la 3 ore 4 ore după ce eu am aruncat toate astea in balta ei or să fie stat de multi in locul respectiv în cat o sa prind și dacă arunc un ac gol

1 răspuns:
| 120bulevard a răspuns:

Nu mamaliga cu miere, mamaliga cu mult malai si sare trebuie. Prima data arunci o mana de cuburi de mamaliga in apa ca sa atragi pestii apoi pui mamaliga in ac si prinzi