| Mynu a întrebat:

Este adevarat ca border collie este cea mai inteligenta rasa? Care este pretul acestui caine?

Răspuns Câştigător
| miruna013 a răspuns:

Da este cea mai inteligenta rasa din lume, s-au facut cercetari in urma cu vreun an si s-a spus ca border collie are capacitatea de a intelege atatea cuvinte cate inteleg copiii de 5 ani! este o rasa inteligenta, dar si foarte frumoasa! pretul depinde... daca vrei sa aiba pedigree(ca sa il poti duce la concursuri) ii mai scump iar daca nu vrei sa il duci la concursuri ci doar pentru companie cred ca ar costa in jur de max 700 lei fara pedigree

5 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Nu este adevarat cea mai inteligenta rasa este golden retriever(sau cum s-o scrie). Acest caine are o istorie foarte lunaga si exista multe povesti despre el iar un studiu stiintific efectuat in America a dovedit ca aceasta rasa este cea mai populara si inteligenta din lume. Iar pe locul 2 se afla ciobanescul german.
P. S. Crede-ma sunt bine informata din carti, reviste, bloguri emisiuni la TV... Uitasem si are capacitatea de a invata intr-un an cat invatam noi in 5 ani.

| miruna013 a răspuns:

Frumusica asta nu e chestie inventatahappydaca vrei sa te asiguri uitate pe youtube si scrie border collie si ai sa vezi u ce chestii fac cateii aceia...iti spun sincera ca golden retriever-ul e rasa mea preferata si si acea rasa e foarte inteligenta, dar eu am incercat sa-l/s-o ajut pe minu spunandu-i ceea ce stiu si ce am aflat...

| alejinxique a răspuns:

Eu din cate stiu cea mai inteligenta rasa e ciobanesc german. nu poti generaliza.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Da, border collie este cea mai inteligenta rasa. S-au facut multe cercetari care au dovedit asta. Preturile sunt diferite, intre 500 lei si 1000 de lei (cei cu pedigree).
Gbu :]

| daniella_5715 a răspuns:

Http://www.imperecheri.ro/index.php?loc=anunt&nr=134821

intra aici si poti gasi ceea ce cauti