| anonim_4396 a întrebat:

Eu am acasa un papagal si are 7 ani, as vrea insa sa stiu cati ani va trai un papagal?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trăiesc foarte bine peste 10 ani, pot ajunge și la 15 ani de viață.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Unchiul meu avea un papagal perus, vorbeam,'te pupa', nu era salbatic, il domesticise, din pacate a murit pe la 11 ani din un accident.
Daca ai grija de el si ii oferi multa 'iubire' sa ma exprim asa, va trai mult, insa ai grija ca sunt animale pretentioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Traiesc pana la 10 ani aproape sau chiar mai mult.
Te pup!

| Azurry a răspuns:

Papagalii, în medii foarte bune de viaţă, pot trăi între 10-15 ani.

| Bianca555 a răspuns:

Depinde de specie

| dyutza02 a răspuns:

Pana'n 20 de ani... sper sa ajunga la varsta aia :* papa

| loraaa12345678 a răspuns:

Mai mult de 10 in orice caz