| Oukofjn a întrebat:

Exista garduri electrice mortale?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Iți dai seama că așa ceva nu e SF

https://energico.com.ve/en/products/security-fences

| Trixt3r a răspuns:

Teoretic daca le bagi in priza la 220v pot fi mortale, conteaza si amperii, peste 10mA este considerat periculos.
Mortal pot sa fie si mai putini volti si amperi, totul depinde de rezistenta celui care se curenteaza,
"Human body resistance between two hand or tho legs is around 500 ohm to 50K-ohm.If the the supply voltage is 230V and body resistance is 30K-ohm then current which will pass through the body will be 230/30, 000=7. 66mAmp may result in respiratory paralysis."