| SmileyFace2 a întrebat:

Fac mizerie si galagie multa perusii?

Răspuns Câştigător
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Mizerie nu fac daca ii ti in cusca, dar galagie fac. Eu am avut 2 perusi si cum se lumina in camera, dadeau desteptarea :)).

Dar sunt simpatici, mai ales daca
reusesti sa ii dresezi.

Trebuie sa le acorzi atentie deoarece daca se simt exclusi pot intra in depresia si char pot sa moara.

Trebuie sa le faci curat in cusca zilnic, ceea ce nu e prea greu, sa te asiguri ca au mancare si apa in permanenta si le poti da si suplimente alimentare ( legume sau batoane cu vitamine cumparate de la veterinar)

Daca iti iei perusi sa iei femela si mascul, asa se vor intelege cel mai bine.

Uite cateva site-uri cu instructiuni despre ingrijirea lor:

1.
http://www.animalutze.com/articole/ingrijire-perusi-alina.php

2.
http://www.animalutul.ro/......resaj/918/ ( aici spune ceva si despre taierea aripilor: tu ai grija ce prostii faci, sa nu te apuci sa le tai aripile, mai bine te duci la veterinar daca vrei sa faci asta, eu una cat am avut perusi nu le-am taiat aripile)

3.
http://www.info-ghid.com/......lor-s.html

4.
http://exotic.webgarden.ro/menu/totul-despre-perusi

Eu ti-as sugera sa arunci o privire si pe site-urile pe care ti le-am dat, iti pot fi folositoare, si te pot ajuta sa te decizi daca iti vei lua sau nu perusi.

Succes!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde. Daca ii ti in colivie, o sa faca putina in jurul ei, deoarece se mai scutura si le mai pica din pene. Galagie, depinde. Uneori mai au obieciul sa cante dimineata daca aud pasarele cantand afara, sau orice fel de muzica care s-ar putea asemana cu a lor.
O seara placuta!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Mizerie in colivie.galagie depinde de fiecare perus in parte, are personalitatea lui

| ketanal a răspuns:

Depinde, fiecare are caracterul lui. Al meu este foarte curat, mananca cu grija si nu face cojite pe jos. Al mamei mele in schimb este incredibil. Scuipa cojile pe jos, se baga in cutiuta cu mancare si incepe sa imprastie peste tot. sunt ca si oamenii, unii mai curati altii mai murdari.
Cat despre galagie, si aici depinde. in general fetitele sunt mai cuminti si mai tacute. Baieti...nah baieti, fac mai multa galagie. Dar depinde si cum ii obisnuiesti.

| denideni2000 a răspuns:

Depinde

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Da,fac mizerie deoarece nu mananca numai in colivie si le mai cad coji de mei,puf,fulgi si pene tot asa, si galagie da, au un glas puternic, mai ales cand aud si alte pasarele pe afara, dar sunt asa draguti incat nu mai conteaza!

| Shiney a răspuns:

Eu am de foarte mult timp perusi. Daca o sa le faci curat, n-o sa ai probleme cu ei..cam fac galagie, dar asta e, sunt pasari.E modul lor de exprimare....ca vorbitul la oameni.
In orice caz,daca o sa ai grija de ei,pot sa se ataseze foarte tare de tine, pot invata diferite trucuri. Daca ii iei de mici, perusii masculi pot invata sa vorbeasca, doar ca, cuvintele nu vor fi foarte clare.