| bibiiiy a întrebat:

FUNDAA! buna TPU, vreau sa imi iau un perus, mascul, pui si sa il invat sa vorbeasca. am o curiozitate: din propria voastra experienta, perusii fac multa mizerie si multa galagie? si am auzit ca trebuie sa le spal cusca, dar cu ce? doar cu apa? mersii:* FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| JenniferJannet a răspuns:

Am un perus de 5 ani. si inaintea era foarte vorbaret, acum s. a mai linistit, dar daca e dimineata si parintii tai au lasat radioul deschis....pfff incepe sa canntee! si nu fac mai multa mizerie decat un hamster sau pisica/caine. adevarul e ca fac mizerie. si pe fundul custii pui o revista ca atunci cand vine timpul sa o cureti schimbi doar hartia si o data la vreo 3 saptamana-4 pui cusca in cada (mai intai arunci toate semintele si mizeriile de el puse-alea care sunt lipite le lasi acolo.) si pui dusul fierbinte pe el. daca vrei ca papagalul tau sa aiba o baie, lasa. l in cusca dar sub nici o forma sa nu fie apa fierbinte! eu i.am facut dus asa si i. a placut happy. sper ca te.am aajutat

3 răspunsuri:
| zahre a răspuns:

Da, le speli cusca doar cu apa, fac mizerie, dar nu fac galagie. Eu as zice sa nu iti iei un perus nu sunt afectuosi absolut deloc(il iei degeaba, il tii decat de poza) daca vrei un animal afectuos, dar sa ocupe putin spatiu, sa nu faca mizerie si sa nu trebuiasca sa-l scoti la plimbare ia-ti: ori un iepure, ori o pisica sau un hamster.

| JenniferJannet a răspuns (pentru zahre):

Probabil n.ai avut nu noroc, dar al meu e foarte afectuos. fiindca e doar pe langa oamenii si semnele lor afectuoase sunt ca un perus sa se curete pe altul asa face si papagalul meu, si multe altele, poti sa.l si inveti sa vorbeasca dar trebuie invatat de mic. perusii sunt papagalii care invata cel mai usor. si crezi ca iepurele/pisica nu face mizerie? ei fac mizerii mai mari decat insusi perusul deci smug

| NesquikZZZ a răspuns:

Eu am avut un perus si era foarte afectuos nu facea galagie dar facea putin mizerie in cusca.Dar din pacate a murit.A trait mult dar asa este viata lor.