| razvan_3417 a întrebat:

Fac sala de 3 luni si am crescut foarte mult in greutate adica de la 70 cat am avut inainte acum am 82 dar nu e doar masa musculara e mai multa grasime am luat in tot acest timp creatina si glutamina fx cred e din cauza ca is ENDOFORM sau nu inteleg de ce am grasime la mine doar s-a marit zona dar grasimea a ramas ba chiar am mai multa acum, ce sa fac sa am doar MASA MUSCULARA fara grasime?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Miha a răspuns:

Pai muschi nu se fac daca iei suplimente, pentru a obtine masa musculara trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa, iar sportul il vei face la sala, trebuie sa te lasi de dulciuri, fast food si sa reduci portia de paine, peste cateva sapatamani isi va face efectul, poate vei slabi, dar o sa pui si masa musculara daca te apuci de treabawinking
bafta:*

| AlexSala a răspuns:

Tequila : si cine crezi ca rezista pan' la 18 - 19 ani?!hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| gabrielgypps a răspuns:

Culturisti au perioade de masa si perioade de definire. un profesionist ce la concurs are sa zicem 120 kg, in perioada de crestere ajunge si la 150. apoi cu anumit timp inainte de un concurs la care vrea sa fie in varf de forma incepe antrenamentul pentru definire, in care incearca sa scada 30 de kg grasime si nici un gram masa musculara.
asta inseamna ca fac mult mai mult aerobic, presupun ca tu nu faci defel,(adica miscare la un ritm ridicat timp de 30 minute aproximativ, sarit coarda, dans, gimnastica usoara, bicicleta.etc)si apoi sa schimbi mult regimul alimentar. reduci numarul carbohidratilor, mentii numarul proteinelor, din concentrate cat mai curate in proteine (gen 90%) si glucide doar inainte de antrenamente. povestea e mai lunga si mai complicata. un singur raspuns aici n-o sa faca pure minuni insa stii incotro sa te indrepti.

| AlexSala a răspuns:

Intr'adevar, trist.