| Ramona000 a întrebat:

Funda primului raspuns corect.ziceti-mi si mie niste retete de receala sa fie si ingrediente si modul de preparare urgent!

8 răspunsuri:
| Ramona000 explică:

Fara alcool

| Alinna20 a răspuns:

Pai un ceai cald cu miere si lamaie. si du-te la un doctor!

| CoCoMona a răspuns:

Eu de exemplu, n-am mai racit de 2 ani si ma bucurtonguebig grin...iar cand raceam faceam bai fierbinti cu sare la picioare, beam ceai si stateam in pat sa transpir. Merge si sucul de lamaie cu miere!

| pisiiiiii a răspuns:

Sa mananci usturoi, multe fructe.
Sa iti faci ceai de menta intr-un castron mai mare si sa iti pui un prosop peste cap si sa stai asa timp de 10 -20 minute

| MisteriuosGirl a răspuns:

Cum adica de receala?

| DolsheBombonikTheo a răspuns:

Esti racita sau vrei sa racesti? ca sa racesti: 1 cana de terci din fulgi de ovaz 1/2 cana smantana sau lapte stricat sau iaurt dar sa miroase urat
1 bucata de branza taiata marunt pentru consistenta 1 ou pentru textura sclinoasa autentica 1 cana de supa de mazare pentru o culoare verde putreda 1/4 dintr-o cana cu stafide pentru a sublinia gretosenia amesteca ingredientele si fierbe totul la foc mic timp de 2 minute lasa mixura sa se raceasca. se obtin cam 4-5 portii de vomitatura

| msnew2011 a răspuns:

Remedii traditionale

Dati in clocot 250 ml de otet de vin si inmuiati in el un servetel. Tineti servetul sub nas si inhalati aburii timp de doua minute. Aveti grija sa nu va ardeti. Acoperiti-va gura si nasul cu un servetel cald si umed. Reglati un uscator de par la puterea minima si tineti-1 indreptat catre fata, timp de un minut. Servetelul trebuie sa fie tot timpul cald si umed. Repetati procedura de trei ori pe zi. Aveti grija sa nu va opariti. In perioada de inceput a racelii, tineti in foc, cu clestele, o mandarina, rasucind-o continuu pana ce degaja o aroma intensa. Curatati-o de coaja, lasand pielita alba, si mancati-o. Simptomele se pot ameliora daca puneti pasta de dinti pe ambele tample si in santuletul de sub nas, pana mai sus de jumatate.

Alegeti una dintre variante si aplicati-o o data pe zi: Q Frecati-va palmele pana se incalzesc, apoi mangaiati-va fata de la frunte spre barbie si de la tample pana la mandibula, pana ce simtiti ca s-a incalzit. Cu degetele aratatoare si mijlocii impingeti pielea dinspre punctul dintre sprancene catre tample, timp de un minut. Frecati de mai multe ori cu degetele partea din spate a capului. De asemenea, frecati de mai multe ori scobitura de la ceafa, in exteriorul celor doi muschi mari ai gatului, pe care o puteti pipai cand inclinati gatul in fata si aplecati capul.

Apasati usor, timp de un minut, punctul aflat la doua degete de santul incheieturii mainii, pe partea interioara a antebratului, in dreptul degetului mare. Daca aveti nasul congestionat, apasati usor cu aratatoarele, timp de un minut, punctele din mijlocul santurilor de la marginea externa a narilor. Frecati si framantati cu degetele mari si aratatoarele, timp de un minut, pielea de la coltul interior al ochilor pana la varful nasului. Daca tusiti, apasati usor, timp de un minut, adancitura dintre clavicule, deasupra sternului.,, Terapie alimentara

Beti fiertura de usturoi: Ingrediente: 1 catel de usturoi, lapte. Preparare: curatati usturoiul, pisati-1 si puneti-1 intr-o oala impreuna cu o cana de lapte fierbinte. Amestecati si lasati la infuzat 15 minute. Filtrati laptele printr-un tifon si beti-1 lent, de trei ori pe zi. Daca aveti senzatii neplacute la stomac, renuntati la acest remediu. Mancati ridichi cu ceapa verde : Ingrediente: 200 g de ridichi, 3 cepe verzi (doar partea alba). Preparare : puneti ingredientele intr-un vas impreuna cu trei cani de apa si dati in clocot, apoi lasati la foc mic zece minute. Mancati ridichile si beti zeama, o data pe zi.

| juky12 a răspuns:

Ai nevoie de trei cepe, 20 de grame de zahar si un litru de apa. Fierbe cepele in apa timp de 15 minute. In acest timp, fa caramel din zahar si aseaza-l peste ceaiul de ceapa obtinut.

Bea acest ceai in totalitate si, daca poti sa servesti o friptura de vita, cu mult hrean, in cel mult o ora esti un alt om. In cazul in care nu te-ai tratat la timp, iar raceala a avansat, nu renunta la ceaiul tau de ceapa si caramel, din care poti consuma si doi litri pe zi.insanatosire grabnica