| DeyYyUu a întrebat:

FUNDA! Sal TPU am vazut filmu Hachi si mi-a placut cainele si stiu si ce rasa e da nu stiu daca akita japonez este pentru bloc ? este pentru bloc ?

4 răspunsuri:
| RoxanaDenisa a răspuns:

GEKOツ : Este Akita Japonezwinking.
DeyYyUu : Da, se poate tine si la bloc. Cu o conditie, sa fie scos la plimbare regulat pentru a face miscare, sa te joci cu el pentru asi consuma energia etc... in rest este bun pentru apartament cat si pentru curte tongue

| DemonicaMrx a răspuns:

Depinde. daca e mare nu prea, daca e mic ar merge si daca e urias nup.

| Liviucu a răspuns:

Hei. Rasa se numeste "Akita Inu". Akita Inu este un caine de talie mare, originar din Japonia, prefectura Akita. Face parte din grupa cainilor utilitari, folositi si creati pentru paza si aparare. In japoneza, "Inu" inseamna "caine" iar in practica el se mai numeste si Akita Ken ( ken= prefectura, in japoneza).

Click pentru detalii lamuritoare aici: http://www.animale.ro/caini/akita-inu-1

| nelu70 a răspuns:

Acestei rase ii place sa faca multa miscare, iar la bloc nu cred are prea mult spatiu, in plus e o rasa de talie mare si nu prea este indicat sa il tii la bloc.