| Rox348 a întrebat:

Funda happy sunt clasa a VII-a si maine am teza la romana as vrea sa ma pregatesc bine si nu gasesc pe net subiecte pentru teza crying trimiteti-mi si mie un subiect p teza ( sa nu fie teza unica ) pentru sem. 1. Multumesc :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeşte cu atenţie textul de mai jos pentru a putea răspunde următoarelor cerinţe :
Până la optzeci de ani nu i s-a întâmplat nimic serios Hagiului1. Nu l-a durut un dinte măcar. I-au căzut toţi de bătrâneţe, pierzându-i pe unii în coaje, pe alţii în miez de pâne.
Tocmai în ăst an se puse o iarnă grea. Trosneau pomii în grădină. Pe geamurile Hagiului înflorise gheaţa cu frunze mari şi groase. Degeaba se încerca nepoată-sa să facă ochiuri în geam. Rotunjea biata fată gura, sufla din toată inima se croia câte-un rotocol, dar se prindea la loc.
- Suflă mai cu inimă, Leano, strigă Hagiul, cocoloşit într-un colţ al patului.
- Suflu, nene Hagiule, suflu, dar mă taie frigul şi mi-a îngheţat răsuflarea, răspunse nepoată-sa, tremurând c-o cergă2 în spinare. Ar trebui să-mi dai de lemne, că înlemnim până mâne.
- Cum? lemne acum? pe frigul ăsta? P-aşa frig o cioaclă3 de lemne costă un galben un galben!
Leana plecă bombănind în odaia d-alături. Hagiul rămase singur. Trist, întuneric şi frig. Vântul se repede pe coş, rece ca gheaţa, şi nu găseşte în vatră nici cărbuni, nici cenuşe. Hagiul tremură şi morfoleşte o bucăţică de pâne. Fiori reci îi trec prin şira spinării. Nu-şi mai simte picioarele din tălpi până la genunchi.
(Barbu Delavrancea-Hagi-Tudose)
1hagiu=creştin sau musulman care a fost în hagialac(pelerinaj) la locurile socotite sfinte de biserica creştină sau de cea musulmană
2cergă=pătură ţărăneasca de lână, velinţă, ţol
3cioaclă=(reg.)sanie mică, folosită mai ales pentru căratul lemnelor din pădure, încărcătura care încape pe o astfel de sanie

Limba română
1.Desparte în silabe cuvintele: bătrâneţe, cocoloşit, înlemnim. 6p
2.Menţionează mijlocul intern de îmbogăţire a vocabularului, prin care s-au format cuvintele: optzeci,
răsuflare. 4p
3.Stabileşte felul propoziţiei după aspect, alcătuire şi scopul comunicării. 6p
4. Transcrie din text câte un cuvânt care să conţină un diftong, un triftong şi un hiat. 6p
5.Precizează un sinonim şi un antonim pentru cuvântul :frig. 4p
6.Demonstrează în enunţuri omonimia cuvântului „coş". 4p
7. Alcătuieşte enunţuri cu paronimele colţ-colb. 4p
8.Identifică în text câte un verb care să reprezinte fiecare dintre cele patru conjugări. 4p
9.Precizează modul fiecărui verb dat: au căzut, tremurând, suflă, să facă. 8p
10.Alcătuieşte enunţuri din care să reiasă cele trei valori ale verbului „a fi". 6p

Înţelegerea textului
11.Precizează un mod de expunere prezent în textul dat. 2p
12.Numeşte personajele prezente în fragmentul citat. 2p
13. Ce trăsătură morală a personajului masculin reiese din acest fragment? 2p
14.Rescrie o comparaţie din textul de mai sus. 2p

Trataţi, la alegere, unul dintre subiectele: 30p

Povesteşte pe baza momentelor subiectului nuvela „ Doua loturi" de I.L.Caragiale.
Realizează o compunere în care sa caracterizezi personajul principal din nuvela „Doua loturi" de I.L.Caragiale.
Se acordă 10p din oficiu este foarte bunsi eu am facut exercitii pe tema asta insa sa stii la subiectul II va trebui sa faci compunere cu textul studiat d tine.SUCCES LA TEZA!

1 răspuns:
| avatarol a răspuns:

Nu avemdac nici ut nu gasesti