| Belli a întrebat:

Fundita... As vrea niste informatii, curiozitati despre parfumuri. Ar fi interesant sa stiu de unde a inceput toata chestia asta cu parfumurile... love struck! Cele mai interesante FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Zuzuu12 a răspuns:

Un parfum este un amestec lichid de uleiuri sau compuși aromatici, de fixativi și de solvenți, utilizat pentru a da corpului uman, unor obiecte sau spațiului de locuit un miros plăcut.
In Evul Mediu de Est au aparut parfumurile cu alcool vandute in Europa de cruciati.
Parfumul este vechi de sute de ani. Cuvantul "parfum" vine din cuvintele latine "per fume" - prin fum. Una din cele mai vechi intrebuintari ale parfumului este arderea esentelor si ierburilor aromate folosite in serviciile religioase. Egiptenii au fost cei care au introdus parfumul in cultura lor, apoi chinezii, hindusii, israelitii, arabii si grecii. In Egipt, folosirea sticlutelor pentru pastrarea parfumului dateaza din anul 1000 I. C. Egiptenii au inventat sticla, iar sticlutele pentru parfum au fost unele dintre cele mai utilizate obiecte din sticla. Egiptenii isi ungeau corpurile cu uleiuri aromate si le foloseau atat ca produse cosmetice cat si cu uz medicinal. Utilizarea parfumului s-a raspandit apoi in Grecia, in Italia si in lumea islamica.

1 răspuns: