| DayaneSan a întrebat:

FUNDOI! Este despre papagalii mei crying Din cate observ le cad penele cam tare, si vad uneori cand ma uit la ei pene lipsa, si se vede chiar urat. Nu stiu ce sa fac crying oare ce au? sunt bolnavi? Ajutami ca ii iubesc mult crying nu vreau sa ii pierd se poate face ceva?
Oare are legatura cu faptul ca le dau mancare o data pe zi? Ei mananca in jur de 1 kg pe luna de mancare... Si cu toate sunt slabuti... Iar baietelul pe nume Chiki a dormit cu capul la spate ieri seara. Si la Vera in jurul ochisorilor se vad multe pene lipsa si foarte putin pielicica.
App, tata cand a venit ieri de la tara ca a stat cateva zile cred ca a adus niste purici ca pe acolo sunt.si cred ca am vazut un purice pe cusca lor, cand am vrut sa il prind cu mana a disparut. oare e de la purici? si daca da, cum pot scapa de ei? nu ma intereseaza ce patesc eu, ci ei crying
Va rog mult sa ma ajutati FUNDOI!

7 răspunsuri:
| DayaneSan explică:

Probabil, dar puricii sunt de cateva zile si ei au pene lipsa cam de mult...

| Skylerx a răspuns (pentru DayaneSan):

Atunci au o boala. Nu sunt la sigur, dar, sincer nu stiu. Pai ce sa iti zic? Du-i la veterinar... apoi mai vorbim noi. Bafta!

| DayaneSan explică:

Mama zice ca e o prostie dusul papagalillor la veterinar crying si nu ma lasa crying zice ca nu au nimic si asta e daca is bolnavi sad

| iLikeToHelp707 a răspuns (pentru DayaneSan):

Nu e adevarat! E foarte bine sa iti duci papagalul la veterinar.El iti va spune daca sunt bolnavi sau nu, si nu casta nici prea mult.
Daca te duci treubuie sa ai grija sa le fie cald la papagalii tai...mai ales ca e sezonul rece.

| venusdoom a răspuns:

Du i repede la veterinar!

| Skylerx a răspuns:

Poate fi si de la purici, (dar nu sunt asa sigura) pentru ca si eu am avut o pisica acasa care avea purici si statea mai mereu pe langa papagali (ehh... am avut ceva probleme din cauza asta ca mi-a omorat un papagal si am abandonat-o) si nu au pene lipsa nici macar acum, si nici atunci.
Probabil ca naparlesc. Acum este sezonul de naparlire, cel putin asa stiu eu.

| iLikeToHelp707 a răspuns:

Buna! Nu-ti fa griji daca le cad penele.Este ceva natural si o se le creasca la locwinking. Daca ii tii in balcon pe vremea asta rece, du-i in alta camera mai calduroasa pentru ca si lor le este frig cand stau umflasti in pene (cel putin la perusi).
Cu mancarrea nu e nici o problema, atat timp cant ai destula pentru amandoi.
Nici de purici nu trebuie sa te ingrijorezi...doar papagali nu au blanawinking
Sa nu uiti ca trebuie sa le mai inlocuesti apa si sa le speli colivia la 2-3 zile.
Daca mai ai itrebari da-mi un replay...
Pa!