| xxdd a întrebat:

Hamsterul meu face niste zgomote ciudate, seamana cu scartitul unei usi si nu stiu de ce face asa straight face Cand m`am dus la el s`a speriat. Ce are?

Răspuns Câştigător
| mo0nlight a răspuns:

Când hamsterul chiţăie, înseamnă că se teme de ceva sau este agitat. Acest lucru se întâmplă de obicei în primele zile când hamsterul este adus într-un mediu nou, necunoscut. Acest comportament este foarte normal şi se va opri odată ce hamsterul devine domesticit și capătă încredere. Hamsterii pitici pot emite aceste chiţăieli și atunci când se joacă într-o simulare de luptă, sau dacă se află într-o luptă reală de dominare.

Dacă hamsterul clănțăne din dinți, înseamnă că este iritat şi vrea să fie lăsat în pace. Este de asemenea un avertisment înaintea mușcăturii. Este un semnal de agresiune produs dacă se întâlnește cu alt hamster ce i-a încălcat teritoriul, dar și dacă l-ai trezit din somn sau l-ai manipulat într-un fel deranjant pentru el.

Șuieratul este cel mai puternic zgomot produs de un hamster. Acest lucru se întâmplă mai ales când hamsterul stă într-o pozitie chircită, cu gura larg deschisă și arătându-și dinţii, iar labele din față sunt ridicate. Șuieratul înseamnă că hamsterul este foarte supărat sau că este speriat. Hamsterul este stresat și probabil încă nu este socializat așa cum trebuie.

Sper ca te-am ajutat happy

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Chitaie! Asa comunica ei!

| SteauaNordului a răspuns:

Buna.
hamsterii in functie de rasa scot anumite sunete in perioada reproducerii. Asta e chitaitul lui, "cantecul" pentru femela/mascul. Du-te la un veterinar daca nu ma crezi, sau adu-i un partener. va fi si el/ea fericit(a)

| Maadaaaa a răspuns:

Mergi cu el la veterinar.

| quintron a răspuns:

Mergi la un medic veterinar! crezi ca ai sa gasesti medici pe aici! doar pareri si nerecomandabile

| DanutsZaa a răspuns:

Prea putina atentie din partea thalaughing)
nu te vazuse de mult...si ti-a uitat figurabig grinhappyrolling on the floor)