| yourkittycat a întrebat:

Hei.ce inseamna caine cu microcip?

Răspuns Câştigător
| SskorpyonN a răspuns:

Seringa microcip Microcipul ( se mai numeste si transporter) este un dispozitiv electronic, dedimensiuni reduse ( aproximativ cat un bob de orez ), care contine un cod unic ce poate fi citit cu ajutorul unui scanner special.

Microcipul este incapsulat intr-o sticla biocompatibila, rezistenta la apa, vibratii sau socuri, cu sistem antimigrare. Acesta este livrat impreuna cu o seringa de unica folosinta impachetata intr-un mediu steril, gata pentru a fi utilizata. Contine de asemenea si numar de 5-6 etichete autoadezive care au inscrise pe ele codul unic al microcipului. Aceste etichete le lipestc pe :pasaportul animalului, carnetul de sanatate, etc. Ele au menirea de a se face comparatia intre numarul inscris pe dispozitivul electronic si actele animalului microcipat.

1 răspuns:
| Aide a răspuns:

Mi se pare ca este pus pentru a il putea gasi cand se pierde... cred