| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

Hei! Mi-am luat o chinchilla si as vrea sa imi spuneti care sunt "plusurile" si "minusurile" acestui animal de companie. Multumesc, fundaaaaaaaa!

6 răspunsuri:
| DianneKrieger a răspuns:

Buna! Uite aici cateva informatii despre animalutul tau: http://www.chinchilla-redomar.ro/ro/chinchilla_animal_de_companie

| AlexandruMurzin a răspuns:

Tot ce stiu despre chinchilla este ca traieste ft mult in jur de (20 de ani)...

| Dedelyna a răspuns:

1 Amenajarea locuintei

Pentru ca animalul tau sa se simta cat mai bine, este indicat sa-i cumperi o cusca mare si incapatoare. Deoarece sunt animale foarte active, ele vor aprecia o cusca inalta, cu mai multe nivele si rampe pe care sa se poata catara.

Ai grija la tipul de cusca pe care-l cumperi. Este de preferat ca aceasta sa fie confectionata din gratii, iar plafonul din metal. Evita pe cat posibil custile care au fundul din gratii deoarece chinchillele isi pot rani labutele.
ATENTIE! Nu cumpara cusca si nici accesorii confectionate din plastic, deoarece animalele il vor roade si il vor distruge foarte repede.

Pune pe fundul custii un asternut din talas de 3-4 cm, insa evita talasul de pin si cedru deoarece sunt otravitoare pentru animalul tau.

2 Accesorii

Deoarece sunt animale foarte active, este bine sa le doteaza cusca cu diverse accesorii care sa le atraga atentia si sa le tina ocupate cat nu esti acasa.

Pentru aceasta poti folosi diverse crengi ce copac, bucati de lemn si chiar scari, rampe si platforme confectionate din lemn sau metal.

Ai grija ca bucatile de lemn si crengile sa nu fie tratate chimic sau stropite cu pesticide.

3 Amplasarea custii

Amplaseaza cusca chinchillei intr-un loc racoros si umbros. Temperatura nu este recomandat sa depaseasca 25oC, pentru ca aceste animale nu pot transpira si avand o blana foarte deasa nu se pot racori.

De asemenea, este doarte important sa tii cusca chinchillei pe timpul zilei, intr-un loc linistit, unde sa nu fie galagie, deoarece ele sunt animale nocturne si au nevoie de odihna. Galagia din timpul zilei le poate stresa.

4 Imblanzirea

Lasa animalul cateva zile singur in cusca sa se acomodeze cu noua locuinta si cu tine. Apoi incearca sa te apropii de cusca si vorbeste-i incet si cu blandete, astfel va prinde incredere in tine si va observa ca nu-i esti un dusman.

Cand observi ca incepe sa se obisnuiasca cu prezenta ta, incearca sa o hranesti din palma. Daca prinde curaj va veni singura la tine si o poti lua in brate. Mangaie-o incet si cu delicatete, deoarece sunt animale foarte firave.
ATENTIE! Ai grija sa nu o scapi deoarece sunt animale ce se pot rani foarte usor din cauza oaselor foarte firave.

In cazul in care vrei sa-ti lasi chinchilla libera prin casa, stai cu ochii pe ea in permanenta deoarece este foarte posibil sa intre printre sau pe sub mobila, in locuri foarte stramte din care sa nu o mai poti scoate.

5 Igiena

Nu este indicat sa speli o chinchilla pentru ca ii poate face rau. In cazul in care se uda din greseala sterge-o imediat cu un prosop foarte moale si usuc-o cu feohn -ul la viteza minima.

In schimb, este foarte important sa faca saptamanal cel putin o baie cu nisip. Pentru aceasta este recomandat sa folosesti un nisip special pe care-l gasesti la PetShop si costa in jur de 20 Ron sacul. Pune-i nisipul intr-o „cadita" (poti folosi o cutiuta de plastic sau chiar o cadita speciala pentru imbaierea papagalilor) si las-o sa se spele singura.

Stratul de nisip este bine sa fie destul de gros, deoarece chinchillelor le place sa se rostogoleasca si sa se scufunde in el.
ATENTIE! Nu folosi nisip normal, deoarece ii poate face rau animalului.

6 Alimentatia

Pentru hranirea animalelor poti procura de la PetShop-uri hrana speciala. Se gaseste la saci de 2 pana la 45 kg.

Este foarte important ca hrana chinchillelor sa contina lipide, glucide, vitamine si substante minerale.

Hrana de baza a animalului este compusa in special din fan si concentrate (grau, porumb, orz, ovaz). Le poti da si alimente proaspete precum lucerna, trifoi sau lolium. De asemenea, sunt recomandate si legumele si fructele.

| Dedelyna a răspuns:

1.Amenajarea locuintei

Pentru ca animalul tau sa se simta cat mai bine, este indicat sa-i cumperi o cusca mare si incapatoare. Deoarece sunt animale foarte active, ele vor aprecia o cusca inalta, cu mai multe nivele si rampe pe care sa se poata catara.

Ai grija la tipul de cusca pe care-l cumperi. Este de preferat ca aceasta sa fie confectionata din gratii, iar plafonul din metal. Evita pe cat posibil custile care au fundul din gratii deoarece chinchillele isi pot rani labutele.
ATENTIE! Nu cumpara cusca si nici accesorii confectionate din plastic, deoarece animalele il vor roade si il vor distruge foarte repede.

Pune pe fundul custii un asternut din talas de 3-4 cm, insa evita talasul de pin si cedru deoarece sunt otravitoare pentru animalul tau.

2 Accesorii

Deoarece sunt animale foarte active, este bine sa le doteaza cusca cu diverse accesorii care sa le atraga atentia si sa le tina ocupate cat nu esti acasa.

Pentru aceasta poti folosi diverse crengi ce copac, bucati de lemn si chiar scari, rampe si platforme confectionate din lemn sau metal.

Ai grija ca bucatile de lemn si crengile sa nu fie tratate chimic sau stropite cu pesticide.

3 Amplasarea custii

Amplaseaza cusca chinchillei intr-un loc racoros si umbros. Temperatura nu este recomandat sa depaseasca 25oC, pentru ca aceste animale nu pot transpira si avand o blana foarte deasa nu se pot racori.

De asemenea, este doarte important sa tii cusca chinchillei pe timpul zilei, intr-un loc linistit, unde sa nu fie galagie, deoarece ele sunt animale nocturne si au nevoie de odihna. Galagia din timpul zilei le poate stresa.

4 Imblanzirea

Lasa animalul cateva zile singur in cusca sa se acomodeze cu noua locuinta si cu tine. Apoi incearca sa te apropii de cusca si vorbeste-i incet si cu blandete, astfel va prinde incredere in tine si va observa ca nu-i esti un dusman.

Cand observi ca incepe sa se obisnuiasca cu prezenta ta, incearca sa o hranesti din palma. Daca prinde curaj va veni singura la tine si o poti lua in brate. Mangaie-o incet si cu delicatete, deoarece sunt animale foarte firave.
ATENTIE! Ai grija sa nu o scapi deoarece sunt animale ce se pot rani foarte usor din cauza oaselor foarte firave.

In cazul in care vrei sa-ti lasi chinchilla libera prin casa, stai cu ochii pe ea in permanenta deoarece este foarte posibil sa intre printre sau pe sub mobila, in locuri foarte stramte din care sa nu o mai poti scoate.

5 Igiena

Nu este indicat sa speli o chinchilla pentru ca ii poate face rau. In cazul in care se uda din greseala sterge-o imediat cu un prosop foarte moale si usuc-o cu feohn -ul la viteza minima.

In schimb, este foarte important sa faca saptamanal cel putin o baie cu nisip. Pentru aceasta este recomandat sa folosesti un nisip special pe care-l gasesti la PetShop si costa in jur de 20 Ron sacul. Pune-i nisipul intr-o „cadita" (poti folosi o cutiuta de plastic sau chiar o cadita speciala pentru imbaierea papagalilor) si las-o sa se spele singura.

Stratul de nisip este bine sa fie destul de gros, deoarece chinchillelor le place sa se rostogoleasca si sa se scufunde in el.
ATENTIE! Nu folosi nisip normal, deoarece ii poate face rau animalului.

6 Alimentatia

Pentru hranirea animalelor poti procura de la PetShop-uri hrana speciala. Se gaseste la saci de 2 pana la 45 kg.

Este foarte important ca hrana chinchillelor sa contina lipide, glucide, vitamine si substante minerale.

Hrana de baza a animalului este compusa in special din fan si concentrate (grau, porumb, orz, ovaz). Le poti da si alimente proaspete precum lucerna, trifoi sau lolium. De asemenea, sunt recomandate si legumele si fructele.

| deeaandrusca a răspuns:

Buna,am si eu daoua mascul si femela
pai sunt bune ce imi place la ele este ca nu musca ori cat de mult le-ai sbuciuma
si ce ma distreaza este ca au un borcanas in care le pun un nisip special si se spala in el -ca sa le cada parul
in rest nu miros nu nimic ce ma enerveaza este ca fac mereu cacareze cand ma joc cu ele

| ChrisstinaXdddddddd explică (pentru deeaandrusca):

Poti sa imi dai si mie id tau sa mai vorbim?
big grin