| joaxenul a întrebat:

Hei TPU am doi perusi baiat si fata si nu stiu cum sa ii fac sa se imperecheze am cuib din ala special dar tot nimic imi puteti da niste sfaturi funda

Răspuns Câştigător
| Covrigi a răspuns:

Perusii se pot imperechea de la varsta de 12-18 luni.Masculul meu avea 2 ani iar femela 1, si s-au imperecheat doar dupa un an de cand am luat femela.Eu zic sa ai rabdare cu ei caci treaba nu se face atat de repede. Daca ei deja s-au imperecheat te sfatuiesc sa pui in colivie o tavita mica, mica cu coaja de ou faramitat (o va ajuta pe femela) si un castronas (tot mic) cu apa pentru a se balaci (ii va prinde bine). Sunt putine sanse ca primele oua sa fie fecundate de catre mascul cum trebuie, in cazul meu femela a facut 5 randuri de oua (in ani diferiti) si niciunul nu era fecundat.Succes, si ai rabdare cu ei. :3

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate nu sant pregatiti de acte sexuale lasa-i sa isi dea drumul singuri cand simt nevoia.

| 3ntzz a răspuns:

Exista o perioada a fertilitatii in care fac ei "nebunii". Trebuie sa ai rabdare.
Lasa-i si tu sa se cunoasca mai bine, sa vada ce-au in comun.
Bine. Glumesc.
Dar serios acum, trebuie doar sa astepti.Stiu ei cand le vine vremea.

| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

Nu e perioada... mai asteapta si tu

| ruben112 a răspuns:

1 cele doua pasari trebuie sa fie mature(u inel alb langa pupilla neagra fruntea trebuie sa aiba doar o culoare)2 este bine sa se cunoasca de mult timp