| IlincaMaria a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare mai ciudata. Ati putea sa imi dati un site cu informatii din plin despre spitz lapon? Eu am cautat pe wiki dar nu am gasit. Dau funda la cel care are cele mai multe informatii! Multumesc!

1 răspuns:
| AlexandraAlexutsa a răspuns:

Buna
Spitz Lapon

Originar din Tarile Baltice, este urmasul lupului polar. Se aseamana cu "Cainele Varanger" al carei schelet a fost gasit in nordul Norvegiei si care are o vechime de peste 700 de ani. Unii sustin ca acest caine este stramosul tuturor cainilor Spitz care provin din regiunile Polului Nord. Climatul aspru a determinat la aceasta rasa selectia- cainii slabi, care nu au rezistat frigului, au disparut. Din aceasta cauza, rasa s-a pastrat foarte curata, cu exemplare viguroase, pline de vitalitate. Este foarte putin raspandit in alte tari.

Caracteristici :
Cainele lapon are o talie mijlocie, cu aspect de Spitz mic. Corpul este indesat, acoperit cu par bogat si dez, foarte zbarlit si ciufulit; capul cu urechi mici si ascutite purtate in sus, este tinut drept; ochii sunt mari si rotunzi, de culoare bruna; stopul este accentuat, botul relativ scurt este mai gros la radacina si de aici se ingusteaza treptat si uniform spre nas; trunchiul este compact, spatele drept, abdomenul putin supt, membrele tari, drepte, paralele.

Caracter:
Este un caine vioi, vigilent si foarte ascultator. Are curaj deosebit; nu ezita sa-si riste viata cand turma sa este atacata de lupi si ursi. Este foarte devotat si atasat stapanului si turmei incredintate.

Utilizare:
Un excelent paznic al turmelor de reni, folosit tot mai mult si la tractiunea saniilor, la paza casei, la vanatoare.
funda te rog.