| andreea00_3485 a întrebat:

Ce mai faceti? Stiu ca o sa zice-ti ca ma dau mare, dar am o intrebare. Tata mi-a promis un Iphone 4.Am cautat site-uri si informatii despre acel smartphone. Dar nu am gasit si speram sa-mi da-ti sugestii sau chiar informatii. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| edward145 a răspuns:

Eu personal am avut foarte multe marci si modele de telefoane dar va pot spune ca se impart in doua categorii: -Iphone -si restul.Asta nu inseamna ca dizpozitivele Samsung,HTC, Motorola, Sony sunt mai prejos...din contra sunt excelente si unele dintre ele depasesc tehnic iphone. Dar Iphone inseamna inovatie deoarece Apple au fost primii care au dezvoltat acest tip de dizpozitiv cu touch si aceasta interfata, atunci cand ceillaltii dezvoltau terminale cu butoane si camere avansate de fotografiat. Iphone inseamna trend, ce creeaza Apple este acceptat si iubit de utilizatori..si imediat copiat de concurenta. exemplu: -ecran touch(copiat de toti prod.de telefoane) -aplicatia iTunnes si AppStore(copiata imediat in market) -siri (copiat in alte programe de ceilalti etc). un alt motiv pentru care Iphone este peste restul telefoanelor este faptul ca momentan iOS este cel mai performant soft creat, procesoarele Apple sunt cele mai reusite la telefoane, interfata folosita este ceea mai reusita. puncte slabe la iphone este faptul ca iOS a ramas la fel de rigid si politica Apple este la fel de fixista ca la inceput.informatii despre iphone 4 gasesti aici.http://www.gsmarena.com/apple_iphone_4-3275.php

| MaxKiller911 a răspuns (pentru edward145):

Deci in primul rand nu cei de la Apple au avut primul device cu touchscreen si faza cu ceilalti care copiaza este total absurda!
Daca imi dai exemplu 3 telefoane care au copiat iPhone-ul te-as crede si inca ceva,faza cu iPhone inseamna inovatie ( NU PREA CRED rolling on the floor ) pentru ca nu prea au scos ceva inovativ,pe cand Samsung, HTC si restul firmelor care se respecta au scos device-uri mult mai performante, la preturi accesibile, ceea ce inseamna ca au facut lucruri mai bune, mai marete decat Apple in tot acest timp.
Si te rog sa nu vii cu argumente ca iPhone ar fi cu ceva mai presus de restul device-urilor...

| edward145 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Tu ai vazut macar(daca tot te dai atat de destept)ce fluient se misca IPhone-ul in comparatie cu restul telefoanelor, pana si ultimul galaxy(s4) e un telefon ''atat de reusit si laudat'' Si nici macar nu este adevarat tot ce spun ei despre el.Ai vazut macar cat de mare este? ala e telefon? Nu spun se misca s-au functioneaza prost, este foarte bun telefonul dar nu se compara cu iphone, chiar intrece iphone ca performante(nu pentru mult timp)dar nu este atat de fiabil ca un iphone, nici nu mai spun de design si materiale.Chinezii tin foarte mult la plasticul lor(nu stiu de ce), dar plastic vs metal si sticla laughing
P.S Samsung a copiat Apple.au recunoscut asta si au platit si amenzi.Din cauza asta un Samsung este atat de ieftin(are materiale si hardware slab calitativ)

| MaxKiller911 a răspuns (pentru edward145):

Deci in primul rand esti un fraier laughing Iarta-ma ca-ti spun, dar asta este adevarul, nu stii nici macar sa scrii...
Daca tu crezi ca iPhone este mai bun decat Samsung te inseli foarte tare pentru ca ei niciodata nu vor fi peste Samsung datorita preturilor si toate defectele la sistemul de operare etc.
Si sa stii ca nu e plastic, ci policarbonat, un material mult mai rezistent decat plasticul si daca nu ma crezi uita-te pe net si ai sa vezi ca S4 este mult mai rezistent decat iPhone.
Si te rog sa-mi explici si mie (nu inteleg limba tontilor) cum de Samsung are materiale ieftine? Tu crezi ca mai aveau ei faima asta daca era adevarat tot ce spui?
Faza cu S4 ca nimic din ce se spune nu e adevarat este un nonsens, si DA am vazut ce mare e si nu e exagerat, deehh nu e facut pentru mana cocalarilor si a pitipoancelor, dar mai este un telefon, si inca unul bun.
In final nimic din ce ai spus tu acolo nu este adevarat, Apple nu se va putea masura niciodata cu Samsung...

| AnastasescuF a răspuns (pentru MaxKiller911):

Fiecare cu preferintele sale :-J

| andreea00_3485 explică (pentru MaxKiller911):

Nu va mai certati, va rog! Fiecare cu preferintele lui si parerile lui.

| MaxKiller911 a răspuns (pentru andreea00_3485):

Nu m-am certat, am incercat sa-l trezesc la realitate...

| IonelaDY a răspuns (pentru edward145):

Să ştii că Samsung e firmă coreeană nu chineză şi e o mare diferenţă între coreeni şi chinezii, coreeni fac lucruri de calitate nu ca chinezii, şi cel mai important coreeni nu copie şi fac copii ieftine ca chinezii. Eu personal prefer Samsungul în locul lui iPhone.

| edward145 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Da, ai dreptate, nici eu nu prea inteleg ce am scris acolo laughing.
Asta nu inseamna ca trebuie sa faci faze de genu : (nu inteleg limba tontilor).
Nu vreau sa ma cert cu tine dar daca continui sa comentezi esti un mare dobitoc sad
Daca tie iti place SAMSUNG e treaba ta, asta nu inseamna ca este mai bun decat APPLE

| MaxKiller911 a răspuns (pentru edward145):

Nu am spus ca-mi place Samsung,imi place orice marca de telefon, dar incercam sa-ti explic ca, deocamdata, Apple nu este peste acestia.
Scuze pentru fazele alea, era noapte si nu mai gandeam bine...

13 răspunsuri:
| AnastasescuF a răspuns:

Retina Display
Datorita Retina Display, tot ceea ce vezi si faci pe iPhone 4 arata extraordinar. Textul din carti, paginile WEB si E-mail este clar, indiferent de dimensiune, in timp ce fotografiile si filmele tale preferate arata fantastic.

Camera foto de 5 MP cu inregistrare video HD
Cu iPhone 4 esti mereu pregatit sa capturezi orice moment, la inalta definitie. Camera foto excelenta cu blitz LED iti permite sa faci fotografii si filme HD superbe, chiar si in lumina slaba. Iar apoi le poti edita si imparatasi cu toti prietenii tai, direct din telefon.

FaceTime
De cate ori nu ai simtit nevoia sa iti vezi prietenii aflati departe de tine si sa schimbi cu ei cateva vorbe? Cu iPhone 4 poti face asta. Cu un singur buton poti sa iti vezi toti prietenii si membrii familiei aflati la capatul celalalt al firului, fie el si de partea cealalta a globului Pamantesc.
In momentul in care doresti sa suni un prieten din lista de contacte, ai posibilitatea de a alege apelul telefonic normal (ce se realizeaza prin intermediul retelei de telefonie mobila la care esti abonat), sau FaceTime – apel video intre doua terminale iPhone 4 ce se realizeaza prin intermediul conexiunii Wireless Lan – Wi-Fi. Totul se intampla imediat – automat, a fi nevoie de setari anterioare.

Multitasking
Acum poti rula mai multe aplicatii favorite concomitent si poti trece de la una la cealalta instantaneu, fara a afecta performantele aplicatiei principale si fara ca autonomia bateriei sa scada semnificativ.
Aplicatiile care folosesc serviciile a-GPS pot rula in fundal; nu doar ca actualizeaza in timp real pozitia in care te afli, dar iti si ofera ghidare vocala inainte si dupa fiecare intersectie, chiar si atunci cand asculti muzica (in acest moment, volumul melodiei coboara).

Mesaje
Trimite mesaje cu texte, videoclipuri, fotografii, fisiere audio, informatii despre locatii si date de contact. De asemenea, poti sa redirectionezi unul sau mai multe mesaje.

Cautare
Gaseste ceea ce cauti in telefonul iPhone, totul dintr-o singura locatie usor accesibila. Func? ia de cautare realizeaza cautari in lista de contacte, in email-uri, in calendare si in note, precum si in toate fisierele de pe iPod.

Wireless Tethering
Daca doresti sa accesezi internetul de pe laptop-ul din dotare, insa conexiunea wireless a acestuia nu functioneaza, sau nu are acoperire in zona respectiva, poti apela la functia de Tethering a telefonului mobil iPhone 4. Poti folosi deci telefonul ca pe un Access Point pentru a avea acces la internet 3G de pe laptop (in functie de operator si locatie).
Bursa
Aplicatia Stocks de pe iPhone afiseaza grafice, detalii financiare si stiri importante despre orice actiuni bursiere. Roteste telefonul iPhone pentru a vizualiza informatii si mai detaliate.

YouTube
Urmareste videoclipuri de pe YouTube oriunde te-ai afla. Conecteaza-te la contul YouTube pentru a salva si a sincroniza marcaje si pentru a acorda calificative videoclipurilor preferate.
Control vocal
Functia de control vocal recunoaste numele din Contacte si cunoaste melodiile de pe iPod. Deci, daca doresti sa ini? iezi un apel sau sa asculti o melodie, trebuie doar sa spui.
Busola
Datorita busolei digitale incorporate, iPhone 4 iti poate indica directia corecta. Utilizeaza aplicatia Compass sau urmareste-o in timp ce reorienteaza automat hartile pentru a indica directia in care te indrepti.

Cheia catre redactarea rapida
Tastatura noului iPhone 4 sporeste semnificativ viteza de redactare a mesajelor SMS sau notitelor. Si asta pentru ca verifica in timp real tot ceea ce scrii si iti sugereaza cuvinte, corecteaza cuvintele introduse gresit sau adauga automat semne de punctuatie.

Mail imbunatatit
Aplicatia de e-mail a fost imbunatatita semnificativ, oferind acum utilizatorilor posibilitatea sa primeasca e-mail-uri de pe mai multe conturi intr-un Inbox unificat. De asemenea, iPhone 4 este acum compatibil si cu Microsoft Exchange Server 2010.

iBooks – o intreaga colectie de carti in buzunarul tau
Ini? ia-l introdusa pe tableta Apple iPad, aplicatia iBooks isi face acum aparitia si in cadrul iPhone 4, intr-o forma foarte similara ca interfata grafica si functionalitate cu cea implementata pe noua tableta Apple. Aceasta iti pune la dispozitie (prin intermediul iBook Store) un numar de peste 10 mii de carti, pe care le poti descarca si citi direct de pe iPhone 4. Sper ca te-am ajutat laughing