| Pufarinee a întrebat:

Hei TPU as vrea sa ma fac politista. ce rasa sa-mi iau de caine sa ma ajute Doberman sau Ciobanesc german? de ce?

Răspuns Câştigător
| Eallscriellca a răspuns:

Hello! ^.^ Sunt de acord cu am2. Imi place sa ma uit la o emisiune cu caini detectivi si am citit ca Ciobanescul german este de secole folosit ca caine detectiv. Nu spun ca doar rasa asta e priceputa in asa ceva dar ea e the boss. Ceau! Ceau!

5 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Salut! poti sa iti iei ciobanesc german.E mai bun in misiunea de politist decat dobermanul,pentru ca e usor de dresat,foarte loial,se adapteaza usor oriunde, dar ZuZky, a zis ca sunt echilibrati psihic. Daca nu ii educi corespunzator nu vor fii nici o data echilibrati psihic.Nu ai vazut ca unii caini asa isi mananca stapanii.Da este cea mai buna rasa, nu ai vazut la stiri, si in cartile de dresaj ca ei sunt cei mai cautati caini politisti din romania.Bafta!

| kyGirL a răspuns:

CIOBĂNESC GERMAN - întruneşte toate calităţile unui câine de serviciu, utilitar sau de companie. Fidel, ataşat stăpânului, combativ, uşor de dresat, se adaptează uşor excitaţilor din mediu. Echilibrat psihic, caracterizat printr-o mobilitate bună, este pretabil oricărei specializări, fiind cea mai folosită rasă de către Poliţia Română.

| kyGirL a răspuns:

Nu este adevarat nu toti cainii sunt la fel de exemplu si eu am un ciobanesc german si pentru aia nu este caine politist.Si al meu este echilibrat psihic! Stie cand ii de jucat sau nu...Da ce ai spus tu in legatura cu stirile acele cazuri sunt rare, Dar tu spui ca uni caini da cum ar fi:rottweiler, pitbull.Dar germanii sunt bine calculati si ascultatori.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru kyGirL):

Eu am spus ca se poate intampla orice daca nu sunt educati.Sunt cazuri rare care se pot intampla oricui, daca nu isi educa cainele corespunzator.Ciobanescul german e o rasa foarte cuminte,daca e educat! bunicul meu are un ciobanesc german,pe care nu la educat,si acum il musca,daca nu ii convine ceva, nu se poate stapanii, si asta doar pentru ca nu a fost educat deloc.Nu inseamna ca rasele pe care le-am zis eu nu fac asa ceva. Orice rasa o poate lua razna.Eu vorbesc despre psihologie aici,iar eu nu sunt dresor,nu stiu prea multe despre dresaj,dar stiu multe despre psihologia canina.Tu, poate l-ai educat foarte bine de aia te asculta dar daca tu l-ai educat, nu inseamna ca alta lume a facut asta.Nu am nimic cu aceasta rasa este f. buna dar mie imi place sa educ cainii prin psihologie, pentru asi gasi echilibrul.straight face

| kyGirL a răspuns:

Acum depinde daca sunt batuti sau haraiti...Sar sa muste daca sunt iubiti si bine ingrijiti nu are cum sa sara la stapan.