| EnergyForFun a întrebat:

Hei TPU big grin as vrea sa va pun o intrebare
Ce este mai usor de ingrjit un Huskey sau un Labrador va rog dati-mi sfaturi big grin Deoarece in vara doresc sa imi iau un caine si maicamea vrea un Huskey eu Labrador ziceti-mi care se ingrijeste mai bine ( Stau la bloc ) si din cate am auzit Huskyle cam lasa par mult
Dau funda big grin

8 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Eu nu iti recomand sa iti iei un caine de talie mare stand la bloc, se va chinui.
Un labrador desii are blana mica e mai greu de ingrijit decat un Husky, e foarte activ, cand creste e aproape de nestapanit, daca il vei plimba in lesa si vede ceva interesant te va taraii dupa el.
Husky lasa par mai mult deoarece are blana mai mare.
Eu iti recomand alte rase:

Beagle

Beagle sunt câini simpatici, calmi, afectuoşi, foarte sociabili, curajoşi şi inteligenţi. Sunt o rasă determinată şi atentă, care necesită răbdare, supraveghere şi dresaj. Fiind câini de haită nu le place să fie lăsaţi singuri. Dacă intentionaţi să îi lăsaţi singuri perioade mari din zi, mai bine orientaţi-vă spre altă rasă sau luaţi-le un companion, un alt câine, tot Beagle sau altă rasă. Au tendinţa de a urmări mirosurile care li se par interesante şi de aceea nu este bine să fie lăsaţi liberi fără posibilitatea de a-i controla.
Se simt bine şi în apartamente, dar necesită multă mişcare zilnică, pentru ca apartamentul nu este mediul lor. Sunt foarte activi, energici şi cu o mare rezistenţă. Beagle au nevoie de mult exerciţiu, dar o curte de mărime mică spre medie le este suficientă. O plimbare zilnică le face mult bine. Blana lor scurtă nu lasă foarte mult păr, dar nici puţin, şi trebuie periaţi regulat pentru a preveni alergiile la oameni (în apartament cantitatea de păr lăsată devine repede vizibilă). Fiind genetic predispuşi spre o activitate intensă, în apartament au tendinţa de a se îngrăşa, asa că este bine să-i hrăniţi cu moderaţie şi să le asiguraţi o activitate suficientă.
Beagle sunt câini inteligenţi şi hotărâti, ceea ce face ca dresajul de mic să fie o necesitate. Altfel, pot fi foarte încăpăţânaţi şi dominatori. Nu reactionează bine la pedepse fizice, astfel încat se recomandă dresajul pe bază de recompense şi stimulente. Datorită reflexelor de câine de vânătoare, un minim de comenzi este obligatoriu a fi ştiute: Stai, Nu, Adu, Vino, Şezi. Câinele trebuie obişnuit să nu mănânce de pe jos şi să se abţină de la a cerceta tot ce i se pare interesant. Beagle au reputaţia de a-şi băga nasul şi a gusta orice, ceea ce le aduce o mulţime de necazuri. Anecdotic, se spune despre ei ca nu au sânge pentru ca în acelaşi timp să le funcţioneze nasul şi urechile, aşa ca dacă au prins un miros, devin surzi (la comenzile stăpânilor)
http://www.youtube.com/watch?v=OzQW6WobZzo&feature=fvsr

Pomeranian

Docil si ferm, Pomeranian-ul este un caine activ, cunoscut ca avand o mare personalitate. Rasa se descurca bine intr-un apartament atata timp cat are ceva de facut. Rasa se simte bine si daca este singurul caine al familiei si daca imparte casa cu alti caini.
Pomeranian-ul este un caine de casa si un companion grozav, in special pentru adolescenti si adulti. Deoarece este atat de mic, Pomeranian-ul poate fi, in mod accidental, ranit de catre copii foarte mici.

Din moment ce rasa este zgomotoasa si, de obicei, circumspecta cu strainii, Pomeranian-ii pot fi caini de paza buni, dar nu au talia corespunzatoare sa se ridice la nivelul amenintarilor lor verbale.
Pomeranian-ul poate trai pana la 12-15 ani.

Spitz japonez
Spit-zul Japonez este un caine care apartine grupului de utilitari, si a fost crescut de catre canise ca fiind o versiune mai mica a Samoyed-ului. Astazi, principala lor utilitate este aceea a cainelui de companie, putand fi vazuti si in ringuri, la diferite prezentari de profil si expozitii.
Foarte alerti, cu un spirit versatil, sunt cainii care se potrivesc aproape oricarui stil de viata. Iubesc viata de familie si nu vor pune probleme nici unui alt animal care se afla in casa sau gradina. Sunt extrem de buni cu copii, daca sunt crescuti impreuna cu acestia si se lasa chiar tavaliti de ei, devenind, in acelasi timp, si foarte protectori fata de acestia. Tind sa fie foarte rezervati cu strainii si cu copii acestora, dar fata de propria familie se vor comporta foarte prietenos si afectuos. Sunt tot timpul in alerta in ceea ce priveste zona pe care o cunosc, ascultand si observand tot ce se intampla, astfel ca un hot are putine sanse sa se strecoare pe langa un Spitz Japonez. Nu latra, in mod normal, decat in cazul in care ceva i-a suparat sau ingrijorat.
In ceea ce priveste durata de viata, aceasta este estimata la 9-15 ani, cu o medie de 12 ani.

Shih Tzu

Shih tzu a fost creat pentru a fi un animal de companie si nimic altceva. Rasa este rezistenta si robusta, cea mai putin delicata dintre rasele „de jucarie". Dau impresia ca sunt mandri si aroganti, dar, in realitate sunt tandri si foarte jucausi. Shih tzu este un caine mititel ager si plin de viata. Este un caine de paza vigilent, caruia ii place sa latre, dar in general este tacut in interiorul casei. Shih tzu este inteligent, dar si incapatanat.
Shih tzu este un caine prietenos care se adapteaza oricarei situatii, dar este, in mod categoric un caine de interior. Sunt companioni excelenti pentru copii, tolerandu-le toate nazdravaniile, dar se inteleg cel mai bine cu copiii de varste mai mari. Acest caine afectuos simte nevoia sa fie in jurul oamenilor si este, in general, tolerant cu alte animalute de casa. Rasa este, in plus, suficient de loiala si afectuoasa incat sa fie o alegere buna pentru persoanele in etate.
Durata medie de viata a unui caine din rasa Shih tzu-ului este de 14-16 ani.

Bulldog Francez

Bulldog-ul francez este, in general, un caine energic si afectuos, creandu-si legaturi puternice cu stapanul lui. Aceste animalute sunt caini de paza credinciosi si se bucura sa-si petreaca cat mai mult timp cu putinta alaturi de proprietarii lor. Necesarul de miscare este mediu, rasa neavand tendinta de a fi un caine foarte sportiv.
Bulldog-ul francez este un caine de companie bun, dar are tendinta de a-i merge mai bine in familiile cu membri mai maturi. El nu este intotdeauna foarte intelegator si tolerant cu poznele copiilor.
Bulldog-ii francezi adulti au o greutate corporala de circa 9-13 kg si o inaltime la nivelul greabanului de circa 27-30 cm. Exemplarele peste 13 kg sunt descalificate.
Durata medie de viata a Bulldog-ului francez este de aproximativ 9-12 ani.

Succes si O zi placuta! :)

| NoNameJunior a răspuns:

Heii!happy
din câte ştiu eu, un Husky necesită multă îngrijire.trebuie să îl speli des, probabil să îi piepteni blăniţa..este cam greu de îngrijit!
Dar un Labrador nu cred.big grin
un Husky este mai drăguţ, dar greu de îngrijit.un Labrador este uşor de îngrijit, şi frumuşel.:X
acum, depinde ce o să decideţi tu şi mama ta să luaţi.să îţi trăiască! o zi frumoasă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labrador,dar amblele rase nu sunt rase de caini de apartament

| anca29 a răspuns:

Labrador dar depinde si de inteligenta acelui caine

| 96SeB96 a răspuns:

Nu asculta ce zic astia poti sa ii tii in apartament dar trebuie sa le oferi plimbari de 3 ori pe zi sau mai mult si multa dragoste love struck
Si eu ti-as recomanda labrador deoarece are parul mai scurt si nu lasa f. mult par + de asta e f. inteligent si jucaus

| Petraru_Ecaterina_1990 a răspuns:

Am o prietena care a avut un Huskye la apartament si a avut necazuri cu vecinii. Un Huskye latra destul de tare si de "infricosator" sa spun. Mai bine ti-ai cumpara nici Huskye nici Labrador. Amandoi swunt destul de mari. Eu vreau sa imi iau un labrador...dar stau la casa. Mai bine iti ceva mai mic...beagle. Dar cum vrei tu. Bafta la gasirea rasei.

| AlexEduard232 a răspuns:

Huskey,e un caine foarte dragut big grin

| EnergyForFun explică:

Da oke v'am inteles pe toti ce vreti sa ziceti dar, poate o sa ziceti ca is cam razgaiat dar Eu unul nu prea ma dau in vant dupa caini pitici Prefer sa am unul desutl de mare si sa-l vad in fata ochilor nu o piticanie care o clac la tot pasul Nu ma intelegeti gresit dar na asa sunt eu de fire... eu unul cred ca ma duc pe ideea de labrador chit ce ar zice maicamea laughing
P.s: Si eu vreau sa ma fac veterinar tongue