| MurciaMurcia79 a întrebat:

In primul rand vreau doar raspunsuri folositoare fara jigniri sau mistocareli! Vreau sa imi iau un papagal dar nu am cusca si am auzit ca costa (scuzati cacofonia big grin ) cam mult! Aveti vreo idee unde sa il tin daca nu am cusca? Multumesc! happy :* P.S.: Scuzatima daca am facut vreo greseala gramaticala!winking

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Are nevoie neaparat de cusca care costa in jur de 50 de lei. Ii trebuie cusca deoarece are nevoie de un loc al lui unde sa manance si sa doarma. La inceput papagalul o sa fie foarte sperios si o sa se loveasca de tot ce e in prin casa si o sa iti faca multa mizerie si banuiesc ca nu iti doresti asta.
Daca nu poti sa ii oferi conditiile necesare( cusca, mancare, batonase cu vitamine, batonase pentru a isi tocii ciocul care creste continuu, recipient cu apa pentru baut, cadita unde sa faca baie, leagan- toate astea in cuscs) nu are rost sa il cumperi si sa il chinui. Papagalul are nevoie de unele conditii pentru a se dezvolta corect si a fi sanatos, la fel cum ai si tu nevoie de unele conditii.
Sfatul meu daca nu ai bani suficienti pentru a-l ingriji si a-i oferii conditiile necesare, nu are rost sa ti-l cumperi, o sa il chinui si o sa te necajesti si tu. Mai stange niste banunti si ofera-i toate conditiile pentru a fi fericit acel papagal.

3 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

O cusca te costa prea mult? Pai daca tu nu ai bani de o cusca cum crezi ca o sa intreti papagalul? Crezi ca poti sa-i dai drumul sa-ti ciuguleasca de pe covor? Are nevoie de mancare speciala in fiecare luna +alte chestii care te costa! Daca nu ai bani acum mai asteapta sau renunta la ideea de ati lua animal.

| Cristi3000 a răspuns:

Daca nu ai bani suficienti si pentru cusca, mai asteapta pana faci rost. Daca vrei sa iti iei un papagal, trebuie sa-i oferi cateva conditii.Nu e pisica sau caine sa il ti liber prin camera...

| Toma_Elena_1980_7Udl a răspuns:

iti trebuie neaparat o cusca.