| Kata_KatalynutsSa_1997 a întrebat:

Heii! as vrea cateva informatii despre papagali... M-am gandit sa imi iau unul sau doi la primavara si as vrea sa stiu cum sa ii ingrijesc, sa-i hranesc, cand se imperecheaza, in ce conditii etc. Dau funda! Astept cat mia multe raspunsuri Multumesc!

Răspuns Câştigător
| EduTz55 a răspuns:

Buna. Eu am avut papagali in trecut, ti-as sugera sa ii hranesti cu mancare de la un magazin de animale, sunt niste graunte (seminte) speciale pentru papagali nu le da alte prostii. Ar trebui sa ii ti in casa pe timpul iernii, desigur intr-o colivie. Pentru un regim alimentar echilibrat, ar fi de preferat sa il hranesti si cu fructe proaspete, alternand cu semintele. Colivia ar fi de preferat sa fie plasata undeva langa fereastra, papagalii au nevoie de lumina artificiala, de asemenea, acestia sunt foarte jucausi uneori ii poti lasa liberi in casa (geamurile inchise), Papagalii adora sa roada obiecte, ar fi de preferat sa ii pui ceva, o bucata de lemn sa roada la el. Despre imperechere, pentru a se imperecha papagalii trebuie sa fie obligatoriu aceeasi specie, perusii trebuie sa fie compatibili, cand te duci sa ii cumperi, cere o pereche de papgali..In general, in perioada reproducerii, se poate observa o mai mare afectivitate a celor doi. Sunt mult mai "iubareti". Si numai va treziti ca femela a depus un ou. Dupa doua zile altul. Dupa alte doua zile, al treilea ou si tot asa pana va avea cam 5-6...
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| BiancaAlecsandra a răspuns:

Http://www.latifa.ro/pasari/
intra si ai sa vezi ca vezi ca in josul paginii scrie articole recomandate de unde poti sa vezi chestii despre tot felul de papagali eu ti-as recomanda perusii sunt foarte usor de ingrijit.eu am 2. :)

| p09yui a răspuns:

Sa le dai hrana potrivita si sa ii lasi sa zboare prin camera cu geamul inchis si perdeaua trasa.sa ii pui clopotei in colivie si sa te joci cu iei(s-afluieri si o sa ciripeasca).