| MagicalCriminal a întrebat:

Heii, TPU.
Părinții mei nu mă lasă să-mi iau hamster(cică pute), pisică(distruge canapeaua), caine(latra si nemultumeste vecinii), pește(e pretentios) si am ajuns la dorința de a avea broscuțe țestoase. Referitor la aceste animăluțe am multe întrebări.
1. Dacă ar fi să-mi iau o singură broscuță, ar muri de singurătate(ca papagalii)?
2. Nu aș vrea un acvariu, aș vrea mai mult un terariu cam ca acesta: https://www.google.ro/......ps?/search
3. Merge să pun o lampă deasupra, nu neapărat un neon special?
4. Trebuie să fac curățenie-n fiecare zi ca să nu miroasă(știu asta), dar ar merge un filtru cât de mic la terariu pe care-l vreau eu(cel din link-ul de mai sus)?
5. Mănâncă și legume(morcovi, mere, salată, tăiate bucățele) sau chiar carne?!
FUNDOI!

Răspuns Câştigător
| DianaGabureac a răspuns:

Nu, broaștele nu mor de singurătate. Ele pot trăi atât în grupuri, cât și singure. Sunt capabile de asta.
Terariul ales de tine este perfect, mai mult că broscuțele trăiesc mai bine într-un mediu frumos amenajat nu neapărat în acvariul strâmt.
Atâta timp cât lampa ta este cu ultraviolete totul e în regulă.
Da, un filtru este de folos pentru impuritățile pe care le poți avea în terariu, dar mai bine ai putea cumpăra trei pești sanitari care vor curăța mediul țestoasei zilnic.
Doar legume este capabilă să pape împreună cu granule și uneori suplimente.
Dacă am fost de folos, aștept o mică fundă, oricum sper că te-am ajutat.