| Lexiii1 a întrebat:

Heii TPU...Vreau si eu sa stiu cam cum trebuie ingrijit un caine de rasa Caniche. Urmeaza sa imi iau unul zilele astea.Am citit mai multe articole despre ei, dar nimic nu mi s-a parut de trebuinta. Vreau sa stiu tot de la mancare, baita, ingrijire, etc....Va multumesc happy

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Nu am rasa aceasta, dar ingrijirea si celalalte chestii nu este diferita de la o rasa la alta, este aceeasi.
Cainele banuiesc ca o sa fie pui, nu? Trebuie sa ii dai hrana pentru juniori (royal canin junior, pro plan junior etc...varsta de la 2 la 10 luni), fara pedigree si frieskies. În general, se recomandă îmbăierea animalului de 3-4 ori pe an, însă există situaţii când frecvenţa creşte. Dacă animalul se murdăreşte foarte tare, atunci este recomandat să fie îmbăiat, în caz contrar vor apărea afecţiuni dermatologice.
Ingrijire: Se scoate de 3 ori pe zi afara (dupa ce termina schema de vaccinuri) cand e adult si de 4-5 ori cand e pui (are mai multa energie). Pentru întreţinerea blănii se recomandă periatul, care este necesar cel puţin o dată pe săptămână. Periatul trebuie realizat aşa încât uleiurile esenţiale să fie răspândite pe pielea animalului. Uleiurile menţin pielea sănătoasă şi hidratată şi dau luciu blănii.
Schema de vaccinuri inainte sa scoti catelul afara este...
la 6 (8) săptămâni se face vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 8 (10) săptămâni se repetă primul vaccin, adică se face încă o dată un vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 10 (12) săptămâni se face vaccinul polivalent, DHPPiL
la 12 (14) săptămâni se face rapel la vaccinul polivalent şi se imunizează pentru rabie.
Trebuie sa il educi de mic, sa stie ce are si ce nu are voie sa faca. Trebuie sa il inveti, macar, comenzile de baza. Succes!