| oxxy05 a întrebat:

Cum se ingrijesc cainii din rasa caniche? As vrea sa stiu de toate, de la baitsa, hrana, ingrijire..tot! Mentionez ca am un caniche de 2 luni. Am citit multe articole pe internet dar daca are cineva un caniche va rog sa ma sfatuiti si pe mine pntru ca vreau sa aflu cat mai multe lucruri. Ofer funda pentru sfaturile cele mai impresionante :X

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Pana la varsta de 1 an trebuie sa ii fie dat sa manance doar hrana de Junior (atat hrana uscata cat si conserve) de exemplu: Royal canin junior, friskies junior etc.
De la 1 an pana la 2 ani ii dai Mini Adult iar de la 2 ani Adult.
Ii dai de 3 ori pe zi sa manance, eu procedez cu cainii astfel:
Ora 10:00 le dau sa manance iar pe la 10:30 ii scot afara.
Ora 15:00 procedez la fel (mancare si afara).
Iar ora 20:00 la fel.
Sa nu uiti ca are nevoie si de niste jucarioare (de la pet shop sau veterinar) si sa se joace si socializeze cu alti catei.
Baie cu sampon nu i se face pana la 6 luni, samponul e undeva la 20 lei.
Cand il speli cu el il speli pe spate,labute,burta,coada.
Samponul sa nu ajunga pe cap, in urechi, fata si mai ales ochi!
Apa sa fie potrivita, nici rece si nici calda, cand urmeaza sa il speli pe gat si cap il speli doar cu apa.Pui in palma si il freci usor.
Il speli odata la 2 saptamani.
Pana la 6 luni il speli doar cu apa daca are nevoie (daca este foarte murdar sau ii miroase blana).
De periat il perii de cel putin 2 ori pe saptamana.
De urechi nu ti-as sugera sa te atingi sa i le cureti, preferabil ar fi sa il duci la veterinar odata pe luna si il curata el cu 10 lei.
Ai inceput sa ii faci vaccinele?
Inca ceva : Cand va face o prostie sa nu il bati, cu bataia nu rezolvi nimic!
Iti doresc Succes si O zi placuta! happy

| oxxy05 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Aolika ce mi-ai scris aici. Pai sa-ti zic cum am procedat pana acum sa-mi zici daca am facut bine sad. Il scot afara pe la 11 ( il am de 3 saptamani si in primele 2 saptamani de cand l-am luat ma trezea dimineata la 6 si cherlaia sa-l scot afarastraight face), si mananca de 2 ori pe zi elstraight face cam de o saptamana si ceva, nu pot sa-l fortez. Mananca pe la 1-2 prima masa apoi seara pe la 9 sau 10 sad. Nu stiu daca e bine dar nu am ce sa-i fac ca asa vrea el. Duminica trecuta am observat ca se scarpina insistent la urechea dreapta si cu o zi ianinte ii facusem baita, il si durea urechea acolo si nu statea sa-l ating. L-am dus la veterinar si mi-a zis ca trebuie curatit foarte bine in urechi si l-a curatit el doar in urechea aceea ( eu nu il curatisem pana atunci, il stergeam putin doar dupa ce ii faceam baitsa ca imi era frica, nu stiam unde are timpanul si nu-s tiam cum sa procedez) Medicul a luat o foarfeca cu penseta in varf si a inceput sa-i traga parul din ureche iar el cherlaia pentru ca probabil il durea si il si forta, tinea 2 persoane de el plus medicul si mi-a fost foarte frica pentru ca nu stiam ce ii afce acolo. Si m-a enervat rau medicul acela pentru ca m-am duc si a doua zi cu el pentru ca inca il mai durea si s-a comportat foarte aiurea. I-am zis sa-mi dea picaturi sa-i pun acolo in ureche sa-i treaca si ma intreba pe mine ce picaturi sa-i dau, parca eram eu doctor. In fine. Mi-a dat el ceva acolo si apa oxigenata si l-am curatat singura in fiecare zi. M-am imi informat pe net despre cum se curata urechile si acum i-a trcut :X. Baita nu ii mai fac I don't want to see ca mor daca mai pateste ceva, poate doar daca se murdareste foarte tare. De periat l-am periat cam zilnic si urechile i le curat tot zilnic acum, sa fiu eu sigura ca nu mai are nimic, jucarii are o gramada I don't want to see si cam tot ce ai mai scris pe aici. aaa si l-am mai si batut asa putin, dar nu tare. mai mult sa-l atentionez ca nu e bine daca a facut ceva. Vreau sa-ti mai pun inca o intrebare daca nu te deranjeaza big grin, am inceput inca d 2 saptamani sa il dresez, a invatat comanda "sezi", "culcat" si sa dea labuta. Am mai incercat si alte comenzi de exemplu sa mearga la pas si inca acteva dar e mai greu, crezi ca trebuie sa il las sa mai creasca si sa incerc peste cateva saptamani? Ca la alte comenzi se plictiseste si nu ii intra in minte deloc tongue. Si mai am atatea sa te intreb I don't want to see.dar nu amiz ic nimic ca cred ca te-am plictisit deja I don't want to see. O zi frumoasa si tie! happy

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru oxxy05):

Nu ma plictisesc niciodata de animale..De aceea sunt aici pe site, sa ajut ce-i ce intampina probleme cu animalele lor.
De la 3 luni se incepe dresajul cu un catel,cand incepi sa-l dresezi sa mearga la pas il tii in lesa langa tine,si sa mearga deodata cu tine iar tu spui incontinuu pas, pas, pas.
Iti recomand sa schimbi imediat veterinarul, daca intra apa in urechi poate face Otita foarte usor.
E okay ca ia scos parul din urechi, dar acum va trebuii sa ii fie scos mereu.
Nici noul meu catel nu prea mananca, poate fi de la caldura.
Dar cand vede gaturile de pui imediat nu il mai intereseaza de nimic.
Pana la cel putin 6 luni nu ii poti da gaturi de pui la catelul tau (al meu e de talie medie si are 8 luni, l-am adoptat.a fost maltratat).
Cand ii vei cumpara daca vei vrea gaturi de pui dupa ce e mai marisor vor trebuii fierte inainte (vreo 20-30 minute) pana merge sa bagi furculita prin os.
Dupa ce ai stans apa pui jumatate de lingurita mica cu sare in apa, lasi 2 minute sa intre sare in carnita dupa care clatesti si lasi putin carnita in apa rece sa se raceasca.
1 kg e 4 lei, dar eu iti voi recomanda sa-i iei doar jumatate de kg.
Dupa cam 2 zile de stat in frigider gaturile incep sa se strice si sa miroasa.
Si fiindca el e de talie mica nu ii va trebuii prea multe si nici sa fie invatat cu ele deoarece va refuza sa manance bobite.
Si ii mai poti da orez fiert happy chiar si de acum.

| oxxy05 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Multumesc pentru sfaturi. Maine ii fac cel de-al treilea vaccin, cred ca este ultimul pentru ca asa scrie pe carnetelul de sanatate. Dupa asta m-am interesat si am aflat ca mai exista un cabinet pentru animale aici in oras ca eu il stiam doar pe acela, si voi schimba si veterinarul :X. I-am mai dat cate o bucatica mica de carnita de pui dar nu prea vreau sa ii mai dau ca apoi nu imi mananca bobitele. Poate o sa incerc peste ceva timp cu gaturile de pui. O sa incerc sa-i dau orez fiert dar mai am o intrebare: trebuie sa pun si putina sare in el? si mai pot adauga si alte legume, si ce legume?

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru oxxy05):

Nu ti-as recomanda sa pui sare, decat foarte foarte putin.
Ca leguma iti recomand morcovul fiert.
Cand iti vei duce catelul pe afara vei observa uneori (nu tot timpul) ca consuma iarba, explicatia stiintifica este ca majoritatea animalelor omnivore mananca iarba sau plante similare pentru ca acestea elimina unele enzime din stomac, ajutandu-i la digestie.

| oxxy05 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Uita-te la mesaje happy

| Ancutza99lovly a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Hei, MeimeiPinguinu, incurand o sa imi iau un caniche mediu, as vrea daca se poate sa imi dai mai multe detalii despre rasa aceasta, am o intrebare pe TPU, daca ai putea sa sa o cauti la mine la intrebari sa sa imi raspunzi cum o faci tu de o bicei, raspunsul ca o compunere ti-as fi recunoscatoare big grin O seara buna