| Sadop a întrebat:

Heii, vreau sa imi cumpar un papagal happy!
Si m-am gandit la perus. E bun de ceva laughing?
Ce mananca, cam cum se comporta etc happy!
Help! Funda :*!

7 răspunsuri:
| Fridăm a răspuns:

Mănâncă nişte seminţe speciale pentru aceştia pe care le găseşti la magazinul pentru animale. E bun să te trezească. Ciripeşte, zboară...ce face orice pasăre.

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna.Un papagal este o alegere potrivita si mai ales perusul care este o fire blanda, jucausa, iubitoare si poate invata sa vorbeasca atunci cand li-se ofera atentie.Trebuie sa vorbesti cu el, sa canti sa fredonezi si cel mai mult SA AI RABDARE.Cand nu te astepti o sa te trezesti cu el ca vorbeste asa i-s-a intamplat matusii mele si nu mi-a venit sa cred.

Mananca mancare din petshop-uri este foarte ieftina si vitaminele lor se gasesc tot acolo de exemplu osul de sepie are diferite arome si este bun pentru cioc sau batonasele acelea cu fructe ii ajuta foarte mult! Se comporta destul de normal doar ca lasa cam multa mizerie sad dar le poti cumpara un fel de perdeluta ca sa nu mai lase mancare pe jos.

Sper ca te-am ajutat. Funda?

| B343 a răspuns:

Perusii sunt superbi happy am eu doi baieti si ii ador. Le place sa zboare prin casa, daca ai numai unul si ai timp il poti invata sa vorbeasca.
Mananca mei (nu e deloc scump)winking si le mai poti pune morcovi si mere crude, oua fierte tare (ai mei nu le mananca).
In general perusii nu ciupesc asa tare, mai ales daca s-au obisnuit cu tine si pot invata unele lucruri.
PSbig grinaca vrei sa te joci cu ei nu cumpara pereche deoarece nu se vor atasa de tine. Pare cam crud sa ii lasi singuri, dar se obisnuiesc cu tine mai usor + le poti pune oglinda.

| AleX199506 a răspuns:

Http://curcubeu.ro/index.php?artid=42

Un site foarte folositor!

| larissuka a răspuns:

Buna, eu am 2 Femela si mascul! Sa sti ca sunt foarte simpaticii, mancarea o poti cumpara de la farmacie in cutii, sau fructe (mere, pere, miez de paine dar catt de putin ..etc). Daca ai de gand sa-ti iei unul e linistit pana i cumperi o oglinda sa-ti ganguie toata ziuaa laughing... daca iti iei 2 sau mai multi nu o sa te plictisesti privindu-i.happy cumparati eu nu vad un aspect negaativ la ei, daca iti plac bineinteles! :*

| Alecsander98 a răspuns:

Vrei sa-ti iei neaparat un perus. Ai putea sa-ti iei alta specie, de exemplu un micul alexandru. Este un papagal inteligent si invata foarte repede sa urce pe deget.
Orice ti-ai alege, iti recomand sa-l cumperi de la un crescator, el ii vinde si mai ieftin si sunt si mai sanatosi decat cei din magazin. De exemplu, un micul alexandru in magazin costa 6 milioane si nu-i sigur ca traieste si un micul alexandru de la crescator costa 3 sau chiar mai putin de 3 milioane ( depinde cat este dispus sa negocieze ) si este sigur ca traiesti.
Asta este parearea mea. Sper ca te-am ajutat.

| evelin33 a răspuns:

Eu am avut un perus albastru. L-am invatat sa vorbeasca. Petreceam mult timp cu el. Stia sa vina la comanda ( cand bateam din palme), statea langa tine, era pofticios si incerca sa manance odata cu omul, era curios si statea la mangaiat. Dar probabil cel mai frumos a fost cand a inceput sa vorbeasca tocmai pentru ca nimeni nu se astepta la asta din partea unui perus. Este mai greu intr-adevar, dar nu imposibil! Have funwinking