| キョロちゃん a întrebat:

Hello TPU! Daca tai varfurile penelor unui papagal mai cresc? Vara-mea a facut greseala si vreau sa stiu daca mai cresc (unuia au inceput sa-i creasca dar foarte greu) da' una dintre probleme e ca nu stie daca trebuie sa le smulga sau sa le lase asa... (sper ca intelegeti ce vreau eu sa spunhappy )

Dau fundita celui mai rapid si bun raspuns!:*

Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| AlexxoDany a răspuns:

Taierea aripilor face pasarea mai calma, mai dependenta si totodata te ajuta sa o tii afara din colivie fara probleme.Trebuie sa tai numai atat cat pasarea sa poata plana spre podea. Nu taia mai mult incat papagalul sa cada sau mai putin incat sa poata sa se inalte. In general este bine sa tai egal cele doua aripi. Daca tai numai una dintre ele, papagalul isi va pierde echilibrul, se va impletici si se poate rani cand incearca sa planeze spre podea.recventa taierii aripilor variaza in functie de cat de curand naparleste pasarea ta dupa taiere. Daca penele incep sa creasca repede si papagalul se poate inalta, aripile trebuie taiate din nou

1 răspuns:
| pushtius1 a răspuns:

Nu am timp sa-ti dau acum un raspuns complet, dar, arunca un ochi aici http://animaledecompanie.info/......erusi.html