| noink a întrebat:

Hello TPU
vreau sa fac cadou niste obiecte de desenat unei prietene. Nu am nicio tangenta cu dimeniul desenului, dar e ziua ei si as vrea sa achizitionez creioane, creta si alte lucruri profesionale de genu, deoarece e foarte pasionata de desen. Nu prea stiu ce anume sa ii cumpar mai exact; de ce are nevoie o persoana care deseneaza zilnic? (desene complexe, cu umbre etc, ce tip de mină sa caut ș.a.m.d)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-i cumperi o carte de colort pentru adulti si niste creioane de colorat.
Daca mai are creioane colorate poti sa-i cumperi unele la bucata, cauti un magazin specializat in orasul tau care sa vanda asa si ii cumperi nuante mai speciale care se intalnesc mai rar intr-un set obisnuit.

Daca stai in Bucuresti sau Constanta e magazinul Pictorul, gama e mult mai variata in magazin, ii gasesti si pe net :
http://www.pictorshop.ro/ro/207-creioane-pentru-arta#/producator-cretacolor

Ai putea totusi sa iei legatura cu ei si sa-ti faca niste poze la creioanele cretacolor care se vand la bucata sau cauta tu pe net firma asta, poaste gasesti pe alte site-uri sa iei la bucata.

Minutul 15:20 ca sa vezi cateva nuante dragute
https://www.youtube.com/watch?v=xkJtSoQADdY

http://www.elefant.ro/search?query=carte+colorat+antistres

5 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Poti sa ii cumperi un set profesional de creioane http://www.arthobbycreativ.ro/arta_show.php?subcatid=69

| MgdDroopy a răspuns:

Hmmm.
Sfatul meu este să o întrebi. Oricum se va bucura. Depinde de stilul ei. Fiecare e unic. Degeaba îți recomandăm noi. Nu știi ce folosește ea.
Sau poate ce îți spunem noi ea are cateva bucăți bune și ar fi avut nevoie de cu totul altceva.

| Bernardus a răspuns:

In general in domeniul asta au nevoi specifice. Eu zic sa o intrebi, sa iti spuna ea cam ce ar vrea, sau daca nu vrei poti sa te duci la o librariue si sa intrebi deseturi de creioane, si sa il iei pe cel care costa cel mai mult si e cel mai variat.

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Pai daca ar fi sa ii ei ceva complet pentru a se simți că o pictorita adevărată ii trebuie : șevalet, pensule speciale acuarele acrilice, si suport pentru ele, creioane spe iale cerate si alte chestii care consideri tu ca iar trebuii.

| idonttgiveafuck a răspuns:

Eu sunt una din persoanele care deseneaza, chiar am talent. In fine, nu vorbim despre mine. Ii poti cumpara in primul rand creioane hb, sunt cele mai folosite de noi. Alta idee ar fi carbunele, si daca te duci la o lobrarie profesionala sigur gasesti, ii poti lua o agenta pentru schite, pasteluri, pensule si, daca picteaza, de ce nu o panza cu rama.Succes