| PikaRawrr a întrebat:

Hello!

Vreau si eu legenda hotelului Cismigiu!
merci.

11 răspunsuri:
| ea_6589 a răspuns:

Http://mariusiancu.wordpress.com/tag/hotel-cismigiu/ sper ca e ceea ce cauti :*:*

| TpuNoName123 a răspuns:

Http://bucuresti.tourneo.ro/......tii-vechi/
nu stiu dacă e chiar ceea ce cauţi, dar sper că`i bun.

| PikaRawrr explică:

Ms anonim chiar il citisem inainte sa pun intrebarea...ma mai puteti ajuta cu legendele:
fetei care a cazut in scara liftului(tot in cismigiu)
legenda lui bloody mary
si altele. va rog

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-i o legenda, este o intamplare adevarata. Daca vrei sa o cunosti, cel mai bine este sa urmaresti documentarul Hotel Cismigiu, facut de Florin Iepan.

| ea_6589 a răspuns:

Imi pare rau nu aveam de unde sa stiu!

| PikaRawrr explică:

Nu-i nici o problema Anonimwinking

| Leocerba a răspuns:

In 1992 Neli Bejan se intorcea de la facultate.Era spre seara.Hotelul Cismigiu (Bucale/Romania) era camin studentesc al celor de la Teatru si Film.Desi hotelul avea mai putine etaje decat degetele de la o mana, detinea un lift.Neli Bejan a ales liftul,ca sa nu se intersecteze cu scarile sinistre,aflate in bezna.A deschis usa liftului si a intrat.Dar liftul nu era acolo si a cazut in gol.S-a prabusit in spatiul cablurilor, la subsol.N-a murit.A zacut.A urlat.N-a auzit-o nimeni pentru ca asta este paradoxul orasului: lume multa, ingramadita si fiecare se izoleaza atat de tare in celula sa incat se rupe(sau i se rupe) de toti ceilalti. Dupa un timp a fost gasita si dusa la spital.Acolo a murit.A doua zi s-a pornit proiectul pentru ceea ce avea sa devina "Hotel Cismigiu" un documentar facut cu ajutorul studentilor din Cismigiu. Unghiurile subiective, casa liftului ingusta si intunecata ca laitmotiv, imaginea cu mare incarcatura filmata pe 16 mm,vocea colegei de camera citind o scrisoare reala pe care Neli Bejan o scrisese mamei despre ce fain e la facultate in Bucale,dar pe care n-a apucat s-o mai trimita, chitara lui Joe Satriani care impinge povestea intr-o zona de tensiune, liftul care urca, toate astea au dus la crearea unei atmosfere in care Neli era inca prin camerele hotelului Cismigiu.Filmul a facut ca intamplarea aceasta sa circule.Cei de la Vama Veche au vazut filmul si au facut o piesa in stilul lor, amplificand tragismul si ducand povestea intr-o zona de legenda.

| Iurco_Svetlana_1972 a răspuns:

Da este o poveste foarte tristă, dar adevărată.

| rijkaard a răspuns (pentru Leocerba):

Tu de unde stii asa de bine numele fetei cazute in lift?

| rijkaard a răspuns (pentru Iurco_Svetlana_1972):

Mai svetlana dar tu ai cunoscut-o pe aceea Neli Bejan, ..caci ai nume de rusoaica, ..proveneai din aceeasi zona cu moarta>?/

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru rijkaard):

Nu, scrie pe wikipedia numele.