| aliutza_8652 a întrebat:

Hey am si eu nevoie de pic de ajutor. am un acvariu de 21 de litri dotat cu filtru, incalzitor etc tot ce ii trebuie. dar in ultima perioada au inceput sa imi moara pestii. aveam 6 xifo. 2 masculi si 3 femele. acum am ramas cu 2 femele si niste puiuti mici. problema e ca una din femele deja e pe moarte. tot ce face e sa se izbeasca de sol, nu mai reuseste sa se ridice. am observat ca are branhiile parca un pic prea roz si nu isi mai poate flexa coloana cum putea inainte. am tratat apa cu sera baktopur, conform dozajului, deoarece am crezut ca este o infectie bacteriana, din cauza ca unii pesti aveau inotatoarele roase. filtrul il las pornit cat de mult posibil, iar temperatura este de 20 grade minim mereu. ce sa mai fac?

3 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Du-te si intreaba un veterinar sigur iti va spune.
Dar pompa da aer ai? sau cum se numeste de aia de aerisire.

| ligiligi a răspuns:

Buna.Poate au avut ceva boala sau au murit pentru ca le-ai pus prea multa mancaree de pesti pe zi.Se pune putin odata caci daca pui mult pestii nu o mananca pe toata si ramane la fund si asa se murdareste apa si pot sa moara sau daca unii pesti (femelele si masculii)au murit si puiutii de peste nu poate au fost batrani sau poate felul acela de peste e sensibil.Cumpara un pestisor cu ochii bulbucati(de aceia am eu)si aia sunt mai rezistenti si sa fie cam 20-21 de grade in acvariu(daca se poate lipeste un termometru special pe acvariu)si el iti va arata cate grade sunt. Daca iti mor in continuu schimba acvariul. Funda?

| Mihaela_Grapa_1979 a răspuns:

Buna as vrea sa stiu daca ai pompa de aer daca ai atunci trebuie neaparat e vorba de aerisire iar filtru trebuie tinut non stop iar el trebuie sa fie expres pentru cantitatea de apa pentru care o ai, mancare cat mai putina de 2 ori pe zi, apa schimbata la fiecare 5 zile ca e cantitate de apa mai mica dar nu toata ca se decicleaza adica se face o culoare laptoasa la apa si atunci nu e bine pot muri pestii, temperatura un pic mai mare poate sa fie chiar 25 grade ca sa mai dispara din microbi ei se mai bat cu burata de acvariu pentru ca intr-adevar se mai aduna microbi si atunci ei se mai scutara de ei iar de facut ceva nu poti doar sa fi precaut de acum in colo sa vezi ce le trebuie