| nicusor55 a întrebat:

Mi-am luat acum o ora 2 pesti frumosi, carasi aurii cred dupa cum arata si dupa ce scrie pe mancare... Vreau sa va rog sa ma ajutati cu ei putin s invat si eu cate ceva pentru ca sunt nou in Acvaristica...

1. La cat timp trebuie sa le schimb apa din acvariu si cum? Adica toata apa sau las o parte din ea in acvariu? ( Are 15L acvariu )

2. La cat timp trebuie sa ii hranesc si cat sa ii hranesc, folosesc GoldFish de la Tetra drept mancare sub forma de fulgi.

3. Cum pot sa aflu care este mascul si care este femela? Adica se deosebesc prin ceva? Si daca am doi masculi sau doua femele, este o problema sau pot face vreo boala?

4. Am un flitru de aer montat, el scoate bulele de aer cu putere si nu prea pot pestii se se miste in zona aia deoarece ii impinge inapoi si imi e frica, ce imi recomandati?

5. La cat timp trebuie sa spal filtrul de apa ( este pe burete ) si cat rezista pestii fara filtru in acvariu?

Astea sunt intrebarile mele cele mai importante pe moment... Ma puteti ajuta? Daca am uitat ceva important si vreti sa mai adaugati ceva va rog sa ma ajutati happy Dau funda :*!

1 răspuns:
| DenisaDeni302 a răspuns:

1. Nu e un anume termen la care trebuie sa schimbi apa. O schimbi in moentul in care este foarte murdara. Iar atunci cand o schimbi muti pestii intr-un bol cu apa curata pana schimbi apa.
2. Ii hranesti la 2-3 ore si le pui putin cam o jumatate de lingurita.
3. Nu ai cum sa afli sexul pestilor decat daca ii diseci si nu cred ca vrei. Si nu se intampla nimic daca au acelasi sex doar cu nu pot face pui.
4. In privinta filtrului pot sa-ti spun doar ca nu are nimic daca scoate bule puternice. Nu le face nimic.
5. Filtrul de apa il speli cand schimbi apa. Si din cate stiu eu doar pestii de balta rezista mult fara apa oxigenata dar nu stiu ce sa scpun in privinta pestilor tai. In ori ce caz sa nu ii lasi prea mult. Ii ti in bolul mentionat mai sus doar pana termini ne curatat acvariul si apoi ii muti la loc.

Sper ca te-am ajutat happy Bafta!