| anonim_4396 a întrebat:

Am 7 pesti carasi, si nustiu cum sa ii deosebesc daca sunt femele sau masculi big grin! Iar in acvariu, este necesar sa se afle termometru si incalzitor? Si cat timp poate sta un peste fara mancare! FUNDA pentru raspunsurile la toate intrebarile big grin!

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Buna ziua!
Detin si eu carasi asa ca iti voi raspunde!
Am experienta: detin 50 de animale de toate felurile...
In acvariu este necesar sa ai un filtru care sa asigure curatenia apei, un incalzitor care sa regleze apa la temperatura optima si (optional) un termometru ca sa vezi tu ce temperatura are apa.
De asemena, in apa trebuie sa adaugi niste substante speciale, (pe care le vei achizitiona de la un petshop), care vor regla pH-ul ape, vor pastra limpezimea apei, vor indeparta algele microscopice care murdaresc acvariul, etc.
Carasii *** pesti usor de intrtinut, ne fiind pretentiosi! Ei pot rezista pana la o saptamana fara hrana, dar eu iti propun sa nu-i lasi sa flamanzeasca doar de dragul de a vedea cat rezista fara hrana... Asa ca hraneste-i in fiecare zi cu hrana speciala pentru carasi. In cazul in care pleci intr-o vacanta si nu-i poate hranii nimeni, cumpara de la un petshop un bloc mineral care, dizolvandu-se va hranii pestii direct prin branhii. Dar asta doar atunci cand ai neaparata nevoie!
Apa este bine sa o schimbi cam o data pe luna( asta daca acvariul are 20-30 de litri) si sa adaugi o substanta care sa diminueze stresul carasilor dupa ce ii eliberezi inapoi in acvariul cu apa curata.
Carasul mascul are de obicei inotatoarele si coada mai lugi si mai stufoase, iar coloritul mai intens.
Femela, poate avea si ea coloritul intens, dar de obicei are culori mai palide, inotatoarele si coada mai scurte si abdomenul mai mare.

Sper ca te-am ajutat!
Sa ai mare grija de carasi!

| anonim_4396 explică (pentru SteelShadow):

Mersi de raspuns happy. M-ai ajutat enorm de mult happy!

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

N-ai cum sa-i deosebesti. termometru, da.incalzitor,nu.daca ai 23-24 grade in casa, e de ajuns, lor le trebuie 15 grade.1-2 zile.