| Noonehereyet a întrebat:

Hey! Am un catel de nici o luna. Un Brac german. In primul rand are ochii albastri si in interiorul este negru. Credeti ca ochii lui se vor inegrii? Am auzit ca aceasta rasa trebuie sa aive ochii inchisi la culoare. Si in al doilea rand mușcă. Se joaca etc. Dar cand incepe sa muste... Ce sa fac? A da. Si noi incercam sa-l tinem cat mai departe de un alt caine pe care il avem care e foarte bolnav. Ieri bunica mea l-a gasit hoinarind pe afara(pe Bracul german si pe cel bolnav). Acum imi e frica sa nu se fi dus prrea aproape de cel bolnav si sa fi luat boala. Ce parere aveti? Noi, de obicei, noaptea, il inchidem in cusca lui unde poate sa iasa si intr-o "gradina interioara" unde sa-si faca nevoile etc. Am cautat iesirea peste tot, dar n-am putut s-o gasesc. Ce parere aveti?
Va rog sa-mi raspundeti cu seriozitate! Multumesc anticipat! Si apropo...

Răspuns Câştigător
| MariaBot5 a răspuns:

Buna. Daca al tau catel este mai mic decat o luna, cum ai spus tu, e normal sa aiba ochi albastri. Asa sunt toti cand sunt mici, pentru ca ochiul lor este in formare, de asta au un aspect incetosat (sa stii ca el te vede in ceata). Deci, este perfect normal. Cainii cand sunt mici au tendinta sa muste dureros, pentru ca sunt mici si nu realizeaza ca muscatura lor doare. Nu-ti face griji, cand va creste si se va juca cu tine nu te va mai musca asa de tare. Faza cu acel caine bolnav... tine-l la distanta de el. Cainii mici trebuiesc protejati nici nu este recomandat sa il scoti afara la aceasta varsta! Abia la 2 luni poti sa ii faci baita si sa il lasi sa interactioneze cu alti caini. Daca esti inca nelamurit, mergi la un veterinar. Eu chiar iti recomand sa mergi la veterinar avand in vedere ca a intrat in contact cu un caine bolnav. Tine-ma la curent!