| QuietAngel a întrebat:

Hey.Este adevărat că un papagal, mai exact peruş nu poate trai fara pereche? Cam la ce preţ ajunge un peruş + tot ce-i mai trebuie şi anume: colivie, os de sepie chatterbox mancare etc.MULŢUMESC! happy

Răspuns Câştigător
| DarkShaodw1 a răspuns:

Pai, cu siguranta pot trai si singuri(doar daca sunt masculi) Eu am un perus de 7 ani care e singurel. De fapt, i-am luat o pasare de plastic(gasesti in pet shop) si o oglinjoara, ca sa creada ca are un partenerwinking Documenteaza-te putin in ceea ce priveste recunoasterea sexul papagalului, pentru ca femelele chiar nu pot trai singure. Dar daca gasesti un baietel vioi...winking
Pai, cred ca ajunge in jur de 70-80 lei, chiar mai putin. Depinde de unde il iei. Eu iti recomand unul din petshop, caci in piata cam toti perusii sunt gata bolnaviori.
Oricum, pupa-l pe viitorul animalut si din partea mea:*

7 răspunsuri:
| Nicole a răspuns:

Buna.
Daca vrei sa iti achizitionezi doar un singur papagal e bina sa iei un mascul deoarece el e foarte atent,poti sa il inveti sa vorbeasca.
Dar daca nu ai prea mult timp sa stai acasa mai bine sa ai o pereche.
Iti trebuie: o colivie,vas pentru mancare,vas pentru apa,os de sepie, leagan, crengute ( aproximativ toate astea sunt in colivie cand o cumperi).Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.zooland.ro/Perusii___informatii_generale-4629.html
http://www.animalutze.com/articole/ingrijire-perusi-alina.php
O seara buna.
Pa, pa.

| ReggaeGirl a răspuns:

Pot trai si singuri! Nu iti fa griji! Un perus nu depaseste 30 de lei...pai depinde ce colivie vrei. Daca vrei sa fie mai obisnuita e 50 de lei si daca o vrei mai spatioasa e 150 lei. Osul de sepie e 5 lei. Jucarii:poti sa ii iei si o pasare de plastic dar mai recomandat este o oglinda care costa maxim 7 lei.Mancarea nu este scumpa.O cutie cu mancare ajunge la 5 lei si daca vrei sa il mai rasfeti cu ceva poti sa ii iei niste batoane cu fructe, ou sau miere care costa 6 lei.In pet-shop sunt si sticle cu apa speciala pentru papagal la 10 lei dar poti sa ii dai si apa de la robinet. Daca il iei singur, ca sa se acomodeze cu tine poti sa ii dai drumul prin camera si ca sa aiba mai multa incredere in tine poti sa ii dai din ce manaci tu(dar intai ia o gura si mestec-o ca sa il faci sa inteleaga ca nu e nimic rau)Bafta si plizzz funda!

| selena_4874 a răspuns:

Pot trai si fara, dar e recomandat sa fie doi pentru ca sunt sociabili.costa in jur de 35 de lei, osul 3 lei, mancarea incepand de la 4, iar cusca depide de dimensiuni.pe a mea am dat 26 lei.sunt ieftini si usor de intretinut(mancarea iti ajunge o luna), dar fac cam mult zgomot.

| QuietAngel explică:

@silviu: multumesc pentru raspunshee hee
@DarkShadow: stiuhee hee eu aveam un dubiu pentru ca mi-a zis cineva recent ca nu poate trai decat unul singur, acum ca mi-ati zis voi ca era vorba decat de femela e mai okhee hee multumesc mult si da din petshop o sa-l iau :X

| QuietAngel explică:

@FrancescaMaria: multumesc pentru raspuns happy Nu-ti pot da funda, am dat-o deja sad straight face

| silviu_5499 a răspuns:

Nui adevarat poate trai si singur daca este baiat
poate trai pana la 10 ani 120 lei cred ca tear costa in total

| DamarisMiky a răspuns:

Cred ca poate trai si fara pereche eu mi-am luat doi si a costat 35 lei buc.colivia in jur de 50 de lei osul de sepie este max.5 lei si mâncarea este 10 lei