| Pufarinee a întrebat:

Hey.Spuneti-mi si mie lucruri interesante despre rasa de caini golden retriever si labrador retriever. Funda

5 răspunsuri:
| JockerStoica a răspuns:

Golden Retriever este o rasă de câini de vânătoare populari în Scoția. Golden Retriever-ii au nimerit în mod consecvent în vârful listei celor mai îndrăgiți câini de companie adresați familiei. Adesea, asociați cu copiii și viața suburbană, și cu dragostea lor față de apă, precum și cu abilitatea înnăscută de salvatori, de recuperatori, Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, excelenți parteneri la partidele de vânătoare. Golden Retriver-ul a fost una dintre rasele de top în anul 2005.
Cuprins

1 Istoric și origine
2 Aspect exterior și dimensiuni
3 Personalitate
4 Relațiile cu familia și casa
5 Dresaj
6 Aspecte particulare
7 Boli și afecțiuni
8 Legături externe

Istoric și origine

Primele înscrieri istorice cu privire la câinele Golden Retriever datează de la începutul secolului XIX, când rasa era un câine de vânătoare popular în Scoția. Rasa a fost creată în peninsulele britanice, cel mai probabil în urma încrucișării unui câine retriever cu părul lung, bej, cu un Tweed Water Spaniel cu păr scurt, sau a altor spanieli, setter ori chiar a Newfoundland-ului cu Bloodhund-ul. Acest câine și-a făcut pentru prima dată apariția într-o expoziție de câini, Golden Flat-Coat. Ca câine de talie medie, robust, rasa a fost apreciată pentru abilitatea sa de a vâna atât pe teren, cât și în apă. Vânătorii îi admirau calitățile atletice și sârguința, în timp ce membrii familiilor îi apreciau caracterul prietenos și tandru ale acestui câine. La sfârșitul secolului XIX, Golden Retriever-ul era binecunoscut în America de Nord și a fost înregistrat în American Kennel Club în 1925.

De-a lungul anilor câinii Golden Retriever au devenit utili și ca câini-călăuză pentru orbi, surzi sau alte persoane cu diferite handicapuri datorită inteligenței, disciplinei și temperamentului lor echilibrat, precum și datorită abilității lor de a înțelege de minune oamenii. Ei sunt antrenați și ca câini de terapie pentru a aduce alinarea persoanelor internate în azile/spitale.

Golden Retriever-ii fac parte din grupa câinilor de vânătoare sau sportivi „de agrement" (AKC). Rasa este recunoscută de următoarele organizații și oficii internaționale: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.
Aspect exterior și dimensiuni
Câinii de această specie pot avea mai multe culori
Căţei Golden Retriever

Golden Retriever-ul este un câine de talie medie, robust, bine proporționat, cu un cap relativ rotund, mai mult lat decât lung și ochi în diferite nuanțe de crem și auriu, cu gene închise la culoare. Botul este conic, dar lat, prevăzut cu un nas de culoare neagră. Stopul frontal este evident. Urechile acestui câine sunt de dimensiuni medii, triunghiulare și pendulante, căzând până aproximativ la nivelul fălcii. Gâtul și coapsele sunt musculoase. Pieptul este adânc. Coada este lungă, dar niciodată răsucită, acoperită de o blană abundentă, care îi dă aspectul unui steag.

Părul exterior impermeabil este gros, dens și moale, deși nu prea mătăsos. Puful de blană este relativ dens. Așa cum sugerează și numele rasei, culoarea robei este aurie sau o nuanță apropiată de auriu. Părul mai lung de o nuanță mai deschisă, cunoscut ca și coamă, este prezent pe fața posterioară a membrelor anterioare și coapsă, abdomen, pe jumătatea anterioară a gâtului și pe partea inferioară (vârful) a cozii. Blana roșcată este considerată a fi o anomalie.

Golden Retriever-ul adult are o înălțime la greabăn de 56-61 cm la mascul și 51-56 cm la femelă și o greutate de 27-36 kg la mascul și 25-32 kg la femelă.
Personalitate
Golden Retriever recuperând o jucărie din apă

Golden Retriever-ul este un companion plin de viață și afectuos cu o personalitate calină. Dacă nu ar fi de talie medie, Golden Retriever-ii ar fi „câini de poală" (lapdog). Deși, în general, nu este un câine gălăgios, acest animal de casă anunță sosirea vizitatorilor. Foarte ușor de educat și dresat, Golden Retriever-ul este întotdeauna răbdător și gentil cu copiii. Sunt loiali, drăgălași și doritori de a face mereu pe plac stăpânului.

Prietenos cu toată lumea, inclusiv cu alți câini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de câine de protecție. Deși e puțin probabil să atace, Golden-ul este un câine de pază bun, lătrând sonor în cazul apropierii vreunui străin. Acest câine trebuie să fie în permanență în centrul atenției oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Dacă este izolat de oameni sau lăsat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni răutăcios și neascultător. Pot fi exuberanți și distrugători când se plictisesc. Printre talentele Golden Retriever-ului se numară: vânătoarea, luarea urmei, recuperarea diferitor obiecte, detectarea narcoticelor, îndrumarea persoanelor cu handicap (orbi, surzi etc.), agilitatea și perspicacitatea. Sunt foarte buni câini înotători.
Relațiile cu familia și casa
GoldenRetrieverPuppyDaisyParker.JPG

Golden Retriever-ul este un excelent câine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casă. Acest câine este o alegere potrivită pentru cei care dețin pentru prima dată un animal de companie demonstrând că proprietarul este capabil să întrețină un câine de talia și forța sa. Va fi mulțumit să trăiască într-un apartament, dacă i se va acorda suficient timp pentru mișcare. Sunt relativ activi în interior și se pot mulțumi cu cel puțin o curte de dimensiuni medii.
Dresaj

Golden Retreiver-ul este un câine inteligent și foarte ușor de dresat. În afară de faptul că sunt vânători excelenți, aceasta rasă a fost antrenată pentru a acompania persoanele invalide (câini-călăuză pentru orbi). Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, utilizați pentru detectarea drogurilor și în acțiunile de căutare și salvare.
Aspecte particulare
Aceşti câini trebuie să alerge zilnic

Golden Retriever-ii care vânează pe uscat și cărora li se permite să înoate necesită o atenție specială. Alergarea prin pădure poate cauza pătrunderea corpurilor străine de dimensiuni mici cum ar fi ciulinii sau alte plante sub pleoape sau în urechi. Suprafața ochiului sau urechea câinelui poate deveni iritată și inflamată.

Golden Retriever-ii trebuie, de asemenea, să beneficieze de un periat regulat cu o perie din păr de porc, o dată pe zi dacă este posibil, acordând o atenție deosebită pufului profund, des. Perierea contribuie la menținerea unei blăni sănătoase și lucioase a câinelui și la diminuarea căderii părului. Acesta este, de asemenea, un moment oportun pentru a descoperi eventualele mițe de păr care pot fi neplăcute pentru câinele de companie. Este mai sigur ca lațele lungi din blana câinelui să fie îndepărtate de un frizer profesionist sau un medic veterinar. În perioadele de năpârlire părul trebuie periat mai des. Toaletarea robei se va face cu săpun uscat sau prin îmbăiere numai când este necesar.

Golden Retriever-ul necesită mișcare zilnică, adorând să recupereze mingile sau alte jucării. Astfel, mișcarea necesară este foarte ușor de asigurat. Acest câine trebuie plimbat suficient dar nu hrănit în exces, întrucât are tendința la supraponderabilitate. Să știți că atunci când cățelul dumneavoastră are între 6-7 luni poate avea lipsă de calciu(cățelul va sta jos mai tot timpul). Pentru a trata această lipsă de calciu mergeți la veterinar.
Boli și afecțiuni
Golden Retriever la vârsta de 15 ani

În general, Golden Retriever-ul este un câine cu riscuri de sănătate reduse. Totuși, următoarele boli sau afecțiuni au fost relatate:

Torsiunea (dilatația) gastrică, o afecțiune bruscă ce pune în pericol viața câinelui, asociată umplerii stomacului cu aer și torsionării acestuia;
Displazia de șold, o malformație a articulației coxofemurale care are ca rezultat durerea, șchiopătarea și artrita, în ordinea enumerării;
Epilepsia, o afecțiune a sistemului nervos care poate evolua la vârsta de 2-5 ani.

Alimentația necorespunzătoare determină la acest câine o leziune a pielii, numită eczemă umedă alimentară.

Cataracta determină o pierdere a transparenței normale a cristalinului.Afecțiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi și poate duce în timp la pierderea vederii.
Diabetul este o afecțiune pancreatică asociată unei insuficiențe de insulină.
Entropionul este o afecțiune a pleoapelor ce implică răsucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irită suprafața globului ocular, putând duce la probleme mult mai grave.
Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizației splinei, ficatului sau cordului.
Alte afecțiuni la care sunt predispuși: cancer, boala Von Willebrand, probleme cu inima și defecte congenitale ale ochilor. Pot face diverse alergii ale pielii și sunt predispuși la obezitate dacă nu sunt hrăniți corespunzător.

Dacă cățelul provine dintr-o linie în care ambii părinți au fost evaluați ca neavând probleme de displazie de șold sau probleme de ochi, atunci posibilitatea ca animalul să sufere de displazie de șold și probleme oftalmologice este în mare parte redusă.

Media de viață a Golden Retriever-ilor este de 9-15 ani. Ajung în medie la vârsta de 12 ani deși se întâmplă să trăiască până la vârsta de 16-17 ani.

| MrAnonymus a răspuns:

Golden Retriever-ii au fost odata caini de vanatoare populari in Scotia. Golden Retriever-ii au fost in mod consecvent in varful listei celor mai indragiti caini de companie adresati familiei. Adesea, asociati cu copii si viata suburbana, si cu dragostea lor fata de apa, precum si cu abilitatea innascuta de salvatori, de recuperatori, Golden Retriever-ii au fost, de asemenea, excelenti parteneri la partidele de vanatoare. Golden Retriver-ul a fost una dintre rasele din top 10 in anul 2005.

Istoricul si originea

Primele inscrieri istorice cu privire la Golden Retriever dateaza de la inceputurile anilor 1800, cand rasa era un caine de vanatoare popular in Scotia. Rasa a fost creata in peninsulele britanice, cel mai probabil in urma incrucisarii unui retriever cu parul lung, bej, a Tweed Water Spaniel-ilor cu par scurt, a altor spaniel-i, setter-i si chiar a Newfoundland-ului sau Bloodhund-ului. Rasa si-a facut pentru prima data aparitia intr-o expozitie canina sub denumirea de Golden Flat-Coat. Ca si caine de talie medie, robust, rasa a fost apreciata pentru abilitatea sa de a vana atat pe teren, cat si in apa. Vanatorii ii admirau calitatile atletice si sarguinta, in timp ce membrii familiilor lor ii apreciau caracterul prietenos si tandru. La sfarsitul anilor 1800, Golden Retriever-ul era bine cunoscut in America de Nord si a fost inregistrat in American Kennel Club in 1925.

De-a lungul anilor, Golden Retriever-ii au devenit utili ca si caini-calauza pentru orbi, surzi sau alte persoane cu diferite handicapuri datorita inteligentei, disciplinei si temperamentului lor echilibrat, precum si datorita abilitatii lor de a se intelege de minune cu oamenii. Ei sunt antrenati ca si caini de terapie pentru a aduce alinarea persoanelor internate in azile si a copiile cu tulburari de natura emotionala.

Grupa: cainilor de vanatoare sau sportivi - de agrement (AKC).
Rasa este recunoscuta de urmatoarele organizatii si oficii internationale: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.
Aspectul exterior si dimensiunile

Golden Retriever-ul este un caine de talie medie, robust, bine proportionat, cu un cap moderat de rotund, mai mult lat decat lung si ochi in diferite nuante de maron, cu gene inchise la culoare. Botul este conic, dar lat, prevazut cu un nas de culoare neagra. Stopul frontal este evident. Urechile sunt de dimensiuni medii, triunghiulare si pendulante, cazand pana aproximativ la nivelul falcii. Gatul si coapsele sunt musculoase. Pieptul este adanc. Coada este lunga, dar niciodata racusita, imbracata de un par abundent, care ii da aspectul unui steag.
Parul exterior impermeabil este gros, dens si moale, desi nu prea matasos. Puful de blana este moderat de dens. Asa cum indica si numele rasei, culoarea robei este aurie sau o nuanta apropiata de auriu. Parul mai lung de o nuanta mai deschisa, cunoscut ca si coama, este prezent pe fata posterioara a membrelor anterioare si coapsa, abdomen, pe jumatatea anterioara a gatului si pe partea inferioara (de dedesubt) a cozii. Blana nu trebuie sa fie roscata.

Golden Retriever-ul adult prezinta o inaltime la greaban de 56-61 cm la mascul si 51-56 cm la femela si o greutate de 27-36 kg la mascul si 25-32 kg la femela.
Personalitatea

Golden Retriever-ul este un companion plin de viata si afectuos cu o personalitate calina. Daca nu ar fi de talie medie, Golden Retriever-ii ar fi "caini de poala" (lapdog). Desi, in general, nu este un caine zgomotos, acest animal de casa va anunta sosirea vizitatorilor. Foarte usor de educat si dresat, Golden Retriever-ul va fi intotdeaua rabdator si gentil cu copiii. Sunt loiali, dragalasi si doritori de a-ti face mereu pe plac.

Prietenos cu toata lumea, inclusiv cu alti caini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de caine de protectie. Desi e putin probabil sa atace, Golden-ul este un caine de paza bun, atentionand sonor in cazul apropierii vreunui strain. Acest caine trebuie sa fie in permanenta in centrul atentiei oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Daca este izolat de oameni s-au lasat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni rautacios si neascultator. Pot fi exuberanti si distrugatori cand se plictisesc. Printre talentele Golden Retriever-ului se numara: vanatoarea, luarea urmei, recuperarea diferitelor obiecte, detectarea narcoticelor, indrumarea persoanelor cu handicapuri (orbi, surzi, etc.), agilitatea si perspicacitatea. Sunt foarte buni caini inotatori.

Relatiile cu familia si casa

Golden Retriever-ul este un excelent caine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casa. Acest caine este o alegere potrivita pentru cei care detin pentru prima data un animal de companie demonstrand ca proprietarul este capabil sa intretina un caine de talia si forta sa. Va fi multumit sa traiasca intr-un apartament, daca i se va acorda suficient timp pentru miscare. Sunt moderat activi in interior si se vor multumi cu cel putin o curte de dimensiuni medii.

Dresajul

Golden Retreiver-ul este un caine inteligent si foarte usor de dresat. In afara de faptul ca sunt vanatori excelenti, aceasta rasa a fost antrenata pentru a acompania persoanele invalide (caini-calauza pentru orbi). Golden Retriever-ii au fost, de asemenea, utilizati pentru detectarea drogurilor si in actiunile de cautare si salvare.

Aspecte particulare

Golden Retriever-ii care vaneaza pe uscat si carora li se permite sa inoate necesita o atentie speciala. Alergarea prin paduri poate determina ca corpurile straine de dimensiuni mici cum ar fi ciulini si alte plante sa patrunda sub pleoape sau in urechi. Suprafata ochiului sau urechea cainelui pot deveni iritata si inflamatea.

Golden Retriever-ii trebuie, de asemenea, sa beneficieze de un periat regulat cu o perie din par de porc, o data pe zi daca este posibil, acordand o atentie deosebita pufului profund, des. Perierea contribuie la mentinerea unei blani sanatoase si lucioase a cainelui si la diminuarea caderii parului. Acesta este, de asemenea, un moment oportun pentru a descoperi eventualele mite de par care pot fi neplacute pentru cainele dumneavoastra de companie. Este mai sigur ca latele lungi din blana cainelui sa fie indepartate de un frizer profesionist sau un medic veterinar. In perioadele de naparlire sezoniera, parul va fi periat mai des. Toaletarea robei se va face cu sapun uscat sau prin imbaiere numai cand este necesar.

Golden Retriever-ul necesita miscare zilnica, adorand sa recupereze mingiile sau alte jucarii. Astfel, miscarea necesara este foarte usor de asigurat. Acest caine trebuie plimbat suficient si nu-l hraniti in exces, pentru ca are tendinta la supraponderabilitate.

Boli si afectiuni curente

In general, Golden Retriever-ul este un caine sanatos cu putine probleme medicale. Totusi, urmatoarele boli sau afectiuni au fost relatate: Torsiunea (dilatatia) gastrica este o afectiune brusca ce pune in pericol viata cainelui, asociata umplerii stomacului cu aer si torsionarii acestuia. Displazia de sold este o malformatie a articulatiei coxofemurale ce are ca rezultat durerea, schiopatura si artrita consecutive. este o afectiune a sistemului nervos care se dezvolta intre varsta de 2-5 ani. Alimentatia necorespunzatoare determina la acest caine o leziune a pielii, cu naparlire si exudat numita "eczema umeda alimentara". EpilepsiaCataracta determina o pierdere a transparentei normale a cristalinului. Afectiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi si poate conduce in timp de pierderea vederii. Diabetul este o afectiune pancreatica asociata unei insuficiente in producerea de insulina. Entropionul este o afectiune a pleoapelor ce implica rasucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irita suprafata globului ocular, putand duce la probleme mult mai grave. Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizatiei splinei, ficatului sau cordului. In completare, Golden Retriever-ii sunt predispusi la displazie de cot, dwarfism, osteocondroza, atopie, afectiuni cardiace, boala de sange van Willebrand si diferite tipuri de canceruri. Durata medie de viata este de 10-13 ani.

| Mihai198 a răspuns:

Labradorul Retriever (cunoscut și sub numele de Câinele Sfântului Ioan) este o rasă de câini originară din Canada. Acest patruped era folosit de pescari la prinderea pește deoarece labradorul este o rasă de câini cărora le place să se scalde în apă și să înoate. După cum și spune numele "retriever" este și un câine de aport.

Istorie

Labradorul Retriever își are originile în provincia Newfoundland din Canada, fiind un câine de aport, iar mai târziu, după antrenarea acestuia a fost folosit și pentru vânătoare. Pescarii îl foloseau pentru aducerea spre țărm a plaselor în care era prins peștele. Labradorul Retrever a ajuns pentru prima dată în Europa, în Anglia, la jumătatea secolului al XIX-lea, fiind adus de vasele pescărești portugheze. Conform altei teorii, această rasă a fost adusă cu mult înainte în Portugalia, teorie întărită și de faptul că „labrador" în limba portugheză înseamnă „muncitorul câmpului, al pământului"[1]
Datorită acestor calități, numeroși aristrocrați au deținut exemplare din această rasă. Printre primii posesori din Anglia, de Labrador, s-a numărat și colonelul Peter Hawker, mai târziu prin anii 1860 un număr mare de aristrocrați dețineau astfel de câini devenind rapid preferatul iubitorilor de animale. Datorită aptitudinilor remarcabile de mare înotător, dar și pentru faptul că era descurcăreț în diverese medii, sunt mari câștigători la probele de aport și la probelor de câini utilitari.
Labradorul Retriever a fost recunoscut ca rasă de Asociația Chinologică Britanică în anul 1903.
[modificare]Întretinere

Fiind un câine nepretențios labradorul nu necesită o îngrjire atentă. Trebuie periat de 3 ori pe săptămână și curățat în urechi la fiecare sfârșit de săptămână.

| DegeteRapide a răspuns:

Primele înscrieri istorice cu privire la câinele Golden Retriever datează de la începutul secolului XIX, când rasa era un câine de vânătoare popular în Scoția. Rasa a fost creată în peninsulele britanice, cel mai probabil în urma încrucișării unui câine retriever cu părul lung, bej, cu un Tweed Water Spaniel cu păr scurt, sau a altor spanieli, setter ori chiar a Newfoundland-ului cu Bloodhund-ul. Acest câine și-a făcut pentru prima dată apariția într-o expoziție de câini, Golden Flat-Coat. Ca câine de talie medie, robust, rasa a fost apreciată pentru abilitatea sa de a vâna atât pe teren, cât și în apă. Vânătorii îi admirau calitățile atletice și sârguința, în timp ce membrii familiilor îi apreciau caracterul prietenos și tandru ale acestui câine. La sfârșitul secolului XIX, Golden Retriever-ul era binecunoscut în America de Nord și a fost înregistrat în American Kennel Club în 1925.

De-a lungul anilor câinii Golden Retriever au devenit utili și ca câini-călăuză pentru orbi, surzi sau alte persoane cu diferite handicapuri datorită inteligenței, disciplinei și temperamentului lor echilibrat, precum și datorită abilității lor de a înțelege de minune oamenii. Ei sunt antrenați și ca câini de terapie pentru a aduce alinarea persoanelor internate în azile/spitale.

Golden Retriever-ii fac parte din grupa câinilor de vânătoare sau sportivi „de agrement" (AKC). Rasa este recunoscută de următoarele organizații și oficii internaționale: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.

Golden Retriever-ul este un câine de talie medie, robust, bine proporționat, cu un cap relativ rotund, mai mult lat decât lung și ochi în diferite nuanțe de crem și auriu, cu gene închise la culoare. Botul este conic, dar lat, prevăzut cu un nas de culoare neagră. Stopul frontal este evident. Urechile acestui câine sunt de dimensiuni medii, triunghiulare și pendulante, căzând până aproximativ la nivelul fălcii. Gâtul și coapsele sunt musculoase. Pieptul este adânc. Coada este lungă, dar niciodată răsucită, acoperită de o blană abundentă, care îi dă aspectul unui steag.

Părul exterior impermeabil este gros, dens și moale, deși nu prea mătăsos. Puful de blană este relativ dens. Așa cum sugerează și numele rasei, culoarea robei este aurie sau o nuanță apropiată de auriu. Părul mai lung de o nuanță mai deschisă, cunoscut ca și coamă, este prezent pe fața posterioară a membrelor anterioare și coapsă, abdomen, pe jumătatea anterioară a gâtului și pe partea inferioară (vârful) a cozii. Blana roșcată este considerată a fi o anomalie.

Golden Retriever-ul adult are o înălțime la greabăn de 56-61 cm la mascul și 51-56 cm la femelă și o greutate de 27-36 kg la mascul și 25-32 kg la femelă.

Golden Retriever-ul este un companion plin de viață și afectuos cu o personalitate calină. Dacă nu ar fi de talie medie, Golden Retriever-ii ar fi „câini de poală" (lapdog). Deși, în general, nu este un câine gălăgios, acest animal de casă anunță sosirea vizitatorilor. Foarte ușor de educat și dresat, Golden Retriever-ul este întotdeauna răbdător și gentil cu copiii. Sunt loiali, drăgălași și doritori de a face mereu pe plac stăpânului.

Prietenos cu toată lumea, inclusiv cu alți câini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de câine de protecție. Deși e puțin probabil să atace, Golden-ul este un câine de pază bun, lătrând sonor în cazul apropierii vreunui străin. Acest câine trebuie să fie în permanență în centrul atenției oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Dacă este izolat de oameni sau lăsat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni răutăcios și neascultător. Pot fi exuberanți și distrugători când se plictisesc. Printre talentele Golden Retriever-ului se numară: vânătoarea, luarea urmei, recuperarea diferitor obiecte, detectarea narcoticelor, îndrumarea persoanelor cu handicap (orbi, surzi etc.), agilitatea și perspicacitatea. Sunt foarte buni câini înotători.

Golden Retriever-ul este un excelent câine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casă. Acest câine este o alegere potrivită pentru cei care dețin pentru prima dată un animal de companie demonstrând că proprietarul este capabil să întrețină un câine de talia și forța sa. Va fi mulțumit să trăiască într-un apartament, dacă i se va acorda suficient timp pentru mișcare. Sunt relativ activi în interior și se pot mulțumi cu cel puțin o curte de dimensiuni medii

Golden Retreiver-ul este un câine inteligent și foarte ușor de dresat. În afară de faptul că sunt vânători excelenți, aceasta rasă a fost antrenată pentru a acompania persoanele invalide (câini-călăuză pentru orbi). Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, utilizați pentru detectarea drogurilor și în acțiunile de căutare și salvare.

Golden Retriever-ii care vânează pe uscat și cărora li se permite să înoate necesită o atenție specială. Alergarea prin pădure poate cauza pătrunderea corpurilor străine de dimensiuni mici cum ar fi ciulinii sau alte plante sub pleoape sau în urechi. Suprafața ochiului sau urechea câinelui poate deveni iritată și inflamată.

Golden Retriever-ii trebuie, de asemenea, să beneficieze de un periat regulat cu o perie din păr de porc, o dată pe zi dacă este posibil, acordând o atenție deosebită pufului profund, des. Perierea contribuie la menținerea unei blăni sănătoase și lucioase a câinelui și la diminuarea căderii părului. Acesta este, de asemenea, un moment oportun pentru a descoperi eventualele mițe de păr care pot fi neplăcute pentru câinele de companie. Este mai sigur ca lațele lungi din blana câinelui să fie îndepărtate de un frizer profesionist sau un medic veterinar. În perioadele de năpârlire părul trebuie periat mai des. Toaletarea robei se va face cu săpun uscat sau prin îmbăiere numai când este necesar.

Golden Retriever-ul necesită mișcare zilnică, adorând să recupereze mingile sau alte jucării. Astfel, mișcarea necesară este foarte ușor de asigurat. Acest câine trebuie plimbat suficient dar nu hrănit în exces, întrucât are tendința la supraponderabilitate. Să știți că atunci când cățelul dumneavoastră are între 6-7 luni poate avea lipsă de calciu(cățelul va sta jos mai tot timpul). Pentru a trata această lipsă de calciu mergeți la veterinar.

În general, Golden Retriever-ul este un câine cu riscuri de sănătate reduse. Totuși, următoarele boli sau afecțiuni au fost relatate:
Torsiunea (dilatația) gastrică, o afecțiune bruscă ce pune în pericol viața câinelui, asociată umplerii stomacului cu aer și torsionării acestuia;
Displazia de șold, o malformație a articulației coxofemurale care are ca rezultat durerea, șchiopătarea și artrita, în ordinea enumerării;
Epilepsia, o afecțiune a sistemului nervos care poate evolua la vârsta de 2-5 ani.

Alimentația necorespunzătoare determină la acest câine o leziune a pielii, numită eczemă umedă alimentară.
Cataracta determină o pierdere a transparenței normale a cristalinului.Afecțiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi și poate duce în timp la pierderea vederii.
Diabetul este o afecțiune pancreatică asociată unei insuficiențe de insulină.
Entropionul este o afecțiune a pleoapelor ce implică răsucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irită suprafața globului ocular, putând duce la probleme mult mai grave.
Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizației splinei, ficatului sau cordului.
Alte afecțiuni la care sunt predispuși: cancer, boala Von Willebrand, probleme cu inima și defecte congenitale ale ochilor. Pot face diverse alergii ale pielii și sunt predispuși la obezitate dacă nu sunt hrăniți corespunzător.

Dacă cățelul provine dintr-o linie în care ambii părinți au fost evaluați ca neavând probleme de displazie de șold sau probleme de ochi, atunci posibilitatea ca animalul să sufere de displazie de șold și probleme oftalmologice este în mare parte redusă.

Media de viață a Golden Retriever-ilor este de 9-15 ani. Ajung în medie la vârsta de 12 ani deși se întâmplă să trăiască până la vârsta de 16-17 ani.

Sper ca ti-am fost de ajutor!