| rapsodie_5274 a întrebat:

Hey...Stie cineva care este cea mai rapida rasa de caine din lume? Ofer funditSsawinking

Răspuns Câştigător
| fefenaș a răspuns:

Cu siguranta "Ogarul". Pa, pakiss

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cel mai rapid carnivor este ghepardul!
Seamănă bine și cu un câine, dar este la felide / feline -din neamul pisicilor -, nu la canide -din neamul câinilor-!
Dar la ce îți trebuie câine „alergător "?
Dacă ai casă cu curte îți trebuie un câine puternic, care să îți rupă hoții!
Deci :mastiff englezesc,
(Mastiff Englez este un caine de talie mare. Corpul acestuia este masiv si musculos. Este un caine inalt si are un aspect impunator. Dimensiunile standard ale rasei sunt de 70 cm inaltime la femele si 76 cm la masculi. Greutatea variaza intre 54-91 kg la femele si 68-100 kg la masculi.
Blana acestuia este scurta si poate fi intalnita in culori precum: cafeniu sau gri cu nuante de cafeniu. In zona fetei blana acestuia este neagra. De asemenea, unele exemplare pot prezenta mici pete de culoare neagra in zona labutelor. Acestea sunt vizibile in special la pui. Capul este rotund si se alungeste usor in zona botului. Botul acestui caine este mare si are un aspect patratos. Ochii sunt mici, de culoare caprui. Urechile sunt triungiulare si sunt lasate. La majoritatea exemplarelor blana din zona urechilor este complet sau partial neagra. Picioarele sunt inalte, musculoase si se termina cu labe mari, rotunde si puternice. Coada este lunga si subtire, ascutindu-se usor spre varf. Aceasta este purtata dreapata, iar in stare de repaos este lasata.
Dacă te aleargă unul de ăsta, nu mai vrei nimic!)
Dog / mastiff de Bordeaux, Rottweiler, bullmastiff, buldog,
Saint Bernard, mastiff tibetan, câine lup, Schnauzer-uriaș, ciobănesc german, ciobănesc mioritic, ciobănesc carpatin (eventual și dog dar dogii germani și danezi sunt idioți își atacă și stăpânii )!
http://www.animale.ro/caini
Cred că mai rapizi sunt ogarii, dar sunt și urâți și nu au forță!

| symy_1713 a răspuns:

Ogar

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Hey eu cred ca ogarul!big grin

| Ecea a răspuns:

Ogar
mai rapid nu exista.
http://www.agenda.ro/......nobil.html

| Hirako a răspuns:

Greyhounds, ajung pana la 72km/h.

| Julieღ a răspuns:

Rasa Greyhounds este cea mai rapida, atingand viteze de pana la 72km/ora

Răspuns utilizator avertizat
| BiancaStoran a răspuns:

Ogarul,ceau!

| RazerAbyssus a răspuns:

Ogarul cred.

| AlexandruDanaila95 a răspuns:

Nu vreau sa te pacalesc dar cea mai rapida este Husky Din greseala m-am uitat la un documentar pe animal Planet si au spus ca nici un cane nu este mai rapid decat un Husky.Cu Placere