| skullsebi a întrebat:

am si eu o broasca testoasa si nu mai poate deschide
ochii crying
ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Broasca trebuie sa aiba niste conditii atunci cand o cumperi. Sa stea in apa curata (fara clor), sa aiba temperatura apei in jur de 24-27 de grade, sa nu stea in curent.

Ea intra in hibernare atunci cand nu sunt indeplinite aceste conditii. Si nu e tocmai ok sa hiberneze.

Este posibil sa aiba conjuctivita sau pneumonie in stadiu avansat.

Daca te poti duce cu ea la vaterinar, fugi si nu mai sta. De asemenea, la petshop gasesti niste picaturi speciale de pus in ochi. Si nu uita ca apa aia trebuie tratata sa nu mai aiba clor. Fie folosesti solutie cumparata, fie o lasi la decantat in sticle fara capac timp de 24 de ore.

Daca nu ajungi la veterinar, indicat ar fi sa cumperi acele picaturi. I le pui de 3 ori pe zi. Dupa ce i-ai pus picaturi, nu o lasa in apa, ci cateva minute tine-o pe insulita daca ai, daca nu scoate-o din acvariu. Tine cont si de temperatura apei.

Sa ma tii la curent.

Pa.

| skullsebi explică (pentru sonya):

Ok multumesc maine ma duc la petshop happy
Faza cu apa sper sa ma ajute happy

| sonya a răspuns (pentru skullsebi):

Nu se stie. Bine ar fi sa te duci la un veterinar. El va sti cu siguranta ce sa faca si iti va spune cu exactitate ce are.

Pa.

4 răspunsuri:
| RoseOfTheFire a răspuns:

Ce misto as vrea sa am si eu o broasca testoasa happy cel mai bine consulta un medic veterinar el iti va spune din ce cauza nu poate deschide ochii si cum se poate trata.

| eaglewatch01 a răspuns:

Hiberneaza.Precis e o broasca cu urechi rosii.Astea hiberneaza.