| giorgyana99 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de papagali:
Am 2 papagali perusi si de la o vreme se poarta ciudat am intrat pe internet si am obs ca au aceleasi simptome ca in perioada de imperechere.Le-am cumparat cuib, e curat si toate cele dar nu vor sa intre in el.Puteti sa imi spuneti cum sa ii fac sa intre sau mai multe despre perioada de imperechere?

Răspuns Câştigător
| Alinna20 a răspuns:

Pentru stimularea reproducerii va trebui sa oferiti perusilor multa lumina puternica timp de circa 12 ore zilnic. Ideala este lumina naturala, dar in casele noastre lumina care patrunde prin geamuri nu este suficienta pentru metabolizarea vitaminei D. Astfel, ideal este sa folositi o sursa de lumina suplimentara. Alegeti o lampa fluorescenta cu spectru total (UVA+UVB) pe care sa o introduceti in camera in care se afla colivia. Nu asezati de la inceput lampa in apropierea coliviei pentru ca s-ar putea sa stresati papagalii. Asezati-o intai in coltul opus al camerei, mutand-o la fiecare cateva zile mai aproape de colivie. In final puteti aseza lampa la o distanta de 50cm de colivie, asigurandu-va ca pasarile nu vor putea atinge tubul sau cablul electric. Dieta unui perus este foarte importanta si ea trebuie sa fie cat mai sanatoasa si echilibrata in orice moment al vietii pasarii, nu numai atunci cand o pregatim pentru reproducere. Totusi, in vederea unei reproduceri reusite va trebui sa aveti mai multa grija de alimentatia papaglului. Ideal este ca, cu 2-3 luni inainte de a reproduce perusul, sa-i oferiti o hrana diversificata, cu continut ridicat de proteine si vitamine:

- mixuri de seminte de calitate (in special mei);

- vegetale crude sau fierte: porumb, fasole, mazare, broccoli, cartofi dulci, morcovi etc.,

- alimente moi: paine integrala umezita (nu imbibata de apa), ou fiert tare si amestecat impreuna cu coaja pisata* (ideala ca sursa de calciu), paste, cereale pentru copii amestecate cu apa (fara adaos de zahar sau cacao), orez fiert, fulgi de ovaz amestecati cu apa sau alte alimente moi;

*Atentie! Coaja de ou trebuie bine spalata (pentru a indeparta orice urma de Salmonella) si "coapta" la 350° timp de 45 de minute. Colivia trebuie sa fie cat mai mare (minim 60cm latime, 40cm lungime si inaltime), pentru a oferi spatiu suficient papagalilor pentru desfasurarea confortabila a imperecherii. Perusii pot fi inmultiti atat in colonii cat si in perechi. Pentru evitarea eventualelor probleme va trebui sa aveti un numar egal de masculi si femele in colonie sau sa optati pentru reproducerea unei singure perechi. Orientati-va catre o colivie/voliera care sa va permita sa decupati barele in asa fel incat sa puteti prinde cuibul, asezandu-l in exteriorul coliviei, pentru a salva cat mai mult spatiu in interiorul acesteia. Evitati cuiburile confectionate din sarma. Acoperiti podeaua cuibului cu cateva straturi de talas, femela isi va aranja cuibul si va decide singura cantitatea de talas pe care o va accepta inauntru. Alegeti un talas netratat si taiat cat mai mare. Ideal este sa gasiti o solutie sa asezati cuibul in exteriorul coliviei, permitand accesul pasarilor din interior. Cuibul va fi inspectat atat de mascul cat si de femela si "imbunatatit" de acestia conform propriilor dorinte.

Cuibul trebuie pozitionat intr-o zona adapostita si protejata a coliviei, in partea superioara, dar nu foarte aproape de acoperisul acesteia, deoarece pot aparea probleme in lunile cu temperaturi ridicate. Stinghiile din cuib sunt foarte importante deoarece pe ele se petrece actul de imperechere propriu-zis. Astfel, procurati minim 2 stinghii solide, pe care femela sa poata sta confortabil si in echilibru atunci cand masculul se va aseza peste ea. De asemenea, aveti grija sa asezati stinghiile in asa fel incat papagalii sa aiba suficient loc de manevra. Daca, de exemplu, sunt asezate prea aproape de acoperisul coliviei masculul nu va avea loc sa stea peste femela. Actul imperecherii presupune miscari de balans efectuate de mascul, deci nu asezati jucarii sau alte accesorii in imediata apropiere a stinghiilor. Ideale sunt stinghiile confectionate din crengi naturale.

4 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Lasa-i ei stie ce trebuie sa faca, si cand sa faca, succes!

| klau95 a răspuns:

Degaba i dati atatea informatii daca pur si simplu nu vor sa intre sunt mai multe cauze dar una din ele poate fi si din cauza ca e galagie si stres sau ca e cusca mica si e o diferenta foarte mare cum sunt papagalii in libertate.Asa ca iti recomand sa le lasi usita deschisa de la cusca sa se simte si ei mai liberi.mai multe info lasa-mi id ca am si eu papagal si stiu totu despre ei.

| Icar25 a răspuns:

Am observat ca aispus in intrebare ca cuibul este curat vreau sa precizez ca in cuib trebuie bagat un material moale ( in general se baga fan, talaj sau vata ) eu personal nu recomand vata se murdareste foarte repede. Cat despre partea ca nu vor sa intre in cuib este ceva normal trebuie sa ii lasi sa se acomodeze putin cu el si o sa intre pana la urma. Ps: In perioada asta este bine sa le dai un supliment de calciu, ori cumperi o hrana moale din magazin ori le prepari tu.

| MonicaPis a răspuns:

Am si eu papagali si sa-ti dau un pont ei fac pui primavara si cand le pui cuibar nu ai voie sa-i mai muti din locul respectiv si cand se calca(imperecheaza) se urca masculul peste femela si ai mei au simptomele astea lasa-i ca stiu ei ce sa faca si sa nu te uiti la ei in cuibar decat dupa ce ies puii de acolo ca sa faci curat il iei si il pui din nou primavara viitoare dar la inceputul ei deoarece ei nu se calca fara cuibar. bafta